Heuriger kultura, © Hauke Dressler

Víno, mošt a útulná atmosféra!

Jak protikladná je krajina Dolního Rakouska, tak typické jsou naopak její vinné šenky zvané Heurigen: pohodové a útulné s čerstvými pochoutkami z regionu!

Co je to „Heuriger“? Heuriger patří k Dolnímu Rakousku stejně tak, jak víno samotné.

Tyto tradiční vinné a moštové lokály servírují kromě vzácného moku ještě i studené a teplé pokrmy. Nabídka je velmi různá. Na východě dominuje Veltlínské zelené, na západě hruškový alkoholický mošt, na jihu ve Vídeňských Alpách se servíruje jen studené občerstvení. A také prostředí může být moderní nebo ve starodávném tradičním pojetí.

Heurigen mají sezónu po celý rok, který z nich má zrovna otevřeno, se dozvíte nejjednodušeji v kalendáři vinných šenků, v tzv. Heurigenkalender. Přímo na místě poznáte otevřený Heuriger podle tabule s nápisem „aus‘gsteckt“ (otevřeno) anebo podle zavěšené víchy s hořícím světlem.

Slovo „Heuriger“ ale neoznačuje jen samotný lokál, ale také víno letošního ročníku (letos = heuer), a jeho existence se datuje císařským nařízením z roku 1784. Od té doby se toho hodně změnilo, ale to nejdůležitější si místní Heurigen uchovaly dodnes: svou „Gemütlichkeit“, spojení srdečnosti, pohody, útulnosti v jednom, a svou regionalitu  - významnou část životní kultury v Dolním Rakousku!