Národní park Donau-Auen (Dunajské luhy)

Bránou do národního parku Donau-Auen (Dunajské luhy) je návštěvnické centrum schlossORTH.

Národní park Donau-Auen chrání jednu z posledních nezastavěných lužních krajin ve střední Evropě. Návštěvnické centrum umístěné v zámku Orth zve jako „Brána do luhů“ k lepšímu poznání fascinujícího světa dunajských lužních lesů.

Dunajské lužní lesy rozprostírající se mezi Vídní a Bratislavou jsou od roku 1996 pod zvláštní ochranou: jsou vyhlášené jako národní park. Rozmanité životní prostory, které vznikly vodní hrou klesáním a stoupáním hladiny volně tekoucího Dunaje, zde nabízejí vzácným druhům z rostlinné a živočišné říše svůj domov.

Brána do luhů
Krásu dunajských luhů je možné zažít při rozsáhlých prohlídkách národního parku za doprovodu strážců parku, ale také na zámku Orth, jež slouží jako návštěvnické centrum parku.

Multimediální, interaktivní výstava DonAUräume v centru národního parku nabízí pohled na svět nezkrocené, tajemné lužní krajiny a navozuje chuť na setkání s přírodou. Zde ožívá historie vzniku dunajských luhů a ukazuje se jejich současná podoba i s ukrytými poklady.

Ostrov na Dunaji
Zámecký ostrov je volné prostranství centra národního parku, na kterém se představují životní prostory, fauna a flóra dunajských luhů. Obzvlášť oblíbené u velkých a malých návštěvníků jsou evropské želvy bahenní, různé druhy hadů a roztomilí sysli. Srdcem Zámeckého ostrova je podvodní pozorovací stanice umožňující jedinečný pohled pod vodou stejně jako při potápění – za skleněnou stěnou se to hemží spoustou místních ryb. Děti zde najdou různé možnosti k dovádění a hraní, byly zřízeny i idylické odpočívky a místa pro pozorování života na Zámeckém ostrově.

  • Národní park Donau-Auen chrání jednu z posledních neporušených lužních krajin ve střední Evropě
  • SchlossORTH – centrum národního parku – přibližuje nekonvenčním způsobem fascinující svět dunajských luhů
  • Výstava DonAUräume
  • Jediná pochůzná podvodní stanice tohoto druhu v Rakousku
  • Početné akce, rodinné oslavy a prohlídky
  • Prodejna a zámecká kavárna

Národní park Donau-Auen