JARNÍ

probuzení

Jaro v regionu Buckelige Welt, © Wiener Alpen/Luckerbauer - Flotoanker

Zažijte jaro všemi smysly

Vše se znovu vybarvuje. Od hlavy až k patě nás zastihne jarní záře barev.

Opojná smyslnost je v nás a kolem nás. Probuďte se! Jaro je konečně tady. Přírodní folklór nás provede tím, jak se život znovu probouzí k životu. Inspiruje, svádí a ohromuje - rok co rok. Oči, uši a ruce otevřené, je tu tolik krásy k objevování!

1. Ochutnat

Čerstvě nasbírané a především ne všední: sezóna jedlých divokých bylin ze zahrady, lesa a přírody je tímto zahájena. Intenzivně zelený, čistě vitamínový a miláček jara pro všechny je rozhodně divoký česnek ve všech svých odrůdách. Při sběru buďte opatrní: Kopřivy jsou zdravé a můžete si je vychutnat jako lahodnou přílohu nebo čaj, když je zalijete horkou vodou. Ze slunečně žlutých květů pampelišky se vyrábí med, listy jsou vhodné jako vydatný salát a v dolnorakouských lesích jsou v současné době dobře ukryté smrže opravdovou pochoutkou. Jemně pečené, sušené nebo jako chutné koření do omáček a salátů.


2. Přivonět

Zavřete oči a zhluboka se nadechněte - nevoní jaro nádherně? Cítíme vůni konvalinek, čerstvé trávy, hyacintů, čistého vzduchu a slunce na kůži. Příjemná procházka dolnorakouskými výstavními zahradami zvyšuje náš pocit štěstí a okamžitě doplňuje zásoby vitaminu D a dopaminu (hormonu štěstí). Zejména hmyz je přitahován lákavou vůní pestrobarevných jarních květů, a to ne zcela altruisticky. Součinnost mezi včelami a květinami, ... ano, když už jsme u toho! - Feromony jsou samozřejmě také "žhavým" tématem mezi lidmi a zvířaty, zejména na jaře. Takže ve vzduchu je doslova "láska"!


3. Cítit

Jistě, jaro a láska jsou tak úzce spjaté jevy, že se s touto kombinací pravděpodobně každý z nás někdy zcela nečekaně setkal. Nemusí však vždy jít výhradně o city mezi dvěma lidmi. Láska ke sportu, k potěšení, k přírodě... k rozmanitosti a kráse Dolního Rakouska, to vše lze také zažít a pocítit. Procházet se bosýma nohama po louce, užívat si tepla slunce nebo cítit teplý jarní vítr ve vlasech na cyklistickém výletě, co víc si přát? Síť 4200 km cyklostezek, z toho 1400 na 10 špičkových cyklotrasách, vás provede napříč Dolním Rakouskem, které se pozvolna probouzí ze zimního spánku. Svoboda, čerstvý vzduch a jízda na koni - to je opravdu dobrý pocit!

4. Poslechnout

Hurá! Mít kousek přírody jako svého bezprostředního souseda je pro někoho požehnáním, ale pro ranní mrzouty hrůzou: Protože hlučný jarní tanec v korunách stromů a na loukách začíná v pět hodin ráno. Když se za východu slunce konají první ptačí námluvy a teritoriální "konkurzy", na kterých se světu představí kosi, drozdi, pěnkavy a holubi, jsou hvězdami jarní scény - alespoň akusticky! Nádherný výlet do jednoho z mnoha přírodních parků v Dolním Rakousku je tou správnou zvukovou kulisou: tam můžete slyšet jaro "naživo" a přímo.


5. Vidět

Třepotá, šustí a skáče! V národních parcích Dolního Rakouska se divoká zvířata po dlouhém zimním odpočinku protahují, a to dokonce v pozoruhodném tempu. Plánování rodiny je na denním pořádku, takže se zvířata se pouští do páření, staví si hnízdo. Pérování a úprava srsti, boje o teritorium, námluvy s cvrlikáním a skřehotáním - jarní ruch v živočišné říši nelze přehlédnout. V zoologických zahradách i na vlastní zahradě však platí pravidlo: Nerušit!