Vinnařské jaro ve Vídeňském lese, © Niederösterreich Werbung/Andreas Hofer

Vinařské jaro

Mladé, svěží, svůdné: v zemi vína Dolní Rakousko se s příchodem vinařského jara vítá nový ročník.

Zatímco pro vinaře je nejvíce vzrušující roční období podzim, pro milovníky vína začínají nejzajímavější okamžiky až na jaře. Co se totiž na podzim sklidí a přes zimu nechá zrát, je na jaře připraveno pro první ochutnávky.

Všechno klíčí a pučí, sklepní uličky s vínem rozkvétají a vinaři otevírají dveře svých sklepů: spolu s jarem začíná v Dolním Rakousku od konce března nový ročník vína. Vinařské lisy a sklepy se vyprázdní kvůli slavnostem vína a ochutnávkám, do rozkvetlých zahrad budou vyneseny lavičky a stoly a každý, kdo projde nebo projede na kole kolem vinařské cesty, dostane na uvítanou malé občerstvení.

Mladé víno: Největší událost sezóny

V této přední vinařské oblasti Rakouska se vše již po tisíce let točí kolem dobrého vína. Sklízí se na podzim a ochutnává se na jaře. Jaro je nejvhodnější dobou k tomu, abyste poznali charakter nového mladého vína a naplnili svůj vlastní sklep.

Jeden region - tolik možností

Odhaduje se, že Dolní Rakousko je domovem vína již více než 4000 let a díky celkem osmi vinařským oblastem nabízí velkou rozmanitost. Od vinic oblasti Wachau, která je zapsána na seznamu světového dědictví, přes oblasti Kremstal, Traisental, Carnuntum, Kamptal a Wagram až po vinice Thermenregion Wienerwald nebo Weinviertel - nové ročníky známé daleko za hranicemi a dokonce i oceněná vína DAC jsou něčím, co si člověk chce vychutnat doušek po doušku.

Dovolená na vinici

Výlet k vinnému prameni působí na všechny smysly. Není divu, protože vinařská země Dolní Rakousko nabízí vždy to nejlepší díky více než 28 000 hektarům vinic se 75 % bílých a 25 % červených odrůd. Proto se vyplatí prozkoumat vinice osobně nebo poznat dolnorakouskou vinařskou kulturu na vlastní kůži během jednodenního výletu v rámci vinařského zájezdu. Není tedy divu, že někteří lidé chtějí zůstat déle a spojit svůj pobyt s krátkou dovolenou ve vinařství.

Nejvýznamnější události vinařského jara

Mladé víno: vrchol sezóny

Od vinic světového dědictví Wachau, přes oblasti Kremstal, Traisental, Carnuntum, Kamptal a Wagram, vinice Thermenregion Vídeňský les nebo Weinviertel - nové ročníky jsou známé daleko za hranicemi a oceněná vína DAC se musí prostě vychutnat doušek po doušku.

Dovolená u vinaře ve Weinviertelu, Bioweingut Weber, © Niederösterreich Werbung/Julius Hirtzberger

Ubytování s chutí vína

Číst dále
Kultura Heurigen v Dolním Rakousku, © Wienerwald Tourismus/Andreas Hofer

Vinařské akce na jaře

Číst dále
Na kole sklepními uličkami, © WTG/Gollner

Cyklistika a turistika ve vinařském regionu

Číst dále
Skutečný požitek z této prohlídky vína, © Niederösterreich Werbung/Julius Hirtzberger

Jarní cesty za vínem

Číst dále
Kvetoucí potěšení na Dunaji, © Niederösterreich Werbung/ Christian Majcen

Velká událost: jaro plné vína v regionu Dunaje

Číst dále
Weinviertelská cesta za vínem, © Weinstraße Weinviertel

Weinviertelská cesta za vínem

Číst dále
Sklepní uličky ve Weinviertelu, © Romeo Felsenreich

Naše sklepní uličky

Oblíbené kdysi a dnes

Číst dále
Vinařský podzim v Kremstalu, © Barbara Krobath

Osm vinařských oblastí

Číst dále