Weinfrühling in der Kellergasse, © Robert Herbst

Vinařské jaro

Mladé, svěží, svůdné: v zemi vína Dolní Rakousko se s příchodem vinařského jara vítá nový ročník.

Zatímco pro vinaře je nejvíce vzrušující roční období podzim, pro milovníky vína začínají nejzajímavější okamžiky až na jaře. Co se totiž na podzim sklidí a přes zimu nechá zrát, je na jaře připraveno pro první ochutnávky.

Příroda raší a pučí, sklepní uličky rozkvétají a vinaři otevírají své sklepy: společně s jarem začíná v zemi vína Dolní Rakousko od konce března nový vinařský rok. Lisovny a sklepy se důkladně uklízejí a připravují na vinařské slavnosti a degustace, do kvetoucí přírody se vynášejí lavice a židle a malými pochoutkami se nyní vítají všichni, kteří se tady zastaví na své túře nebo cestě za vínem.

Mladé víno: atrakce sezóny

V hlavním vinařském regionu Rakouska se už po celá tisíciletí točí vše kolem ušlechtilého moku. Během vinařského podzimu se sklízí a v období vinařského jara se sklizeň koštuje. Jaro je tak optimálním okamžikem, jak si udělat přehled o charakteru nového mladého vína a doplnit vlastní sklípek.

Jeden region  – obrovský výběr

Odhaduje se, že Dolní Rakousko je domovem vína více než 4 000 let. Se svými celkem osmi vinařskými podoblastmi se tak může pochlubit velkou rozmanitostí, od vinařství z oblasti Wachau zapsané na seznamu UNESCO přes Kremstal, Traisental, Carnuntum, Kamptal po Wagram, Thermenregion Wienerwald nebo Weinviertel – nové ročníky kvalitních vín včetně vín s označením DAC jsou známé daleko přes hranice a není nad to, je jednoduše (vy)chutnat doušek za douškem.

Dovolená ve vinařství

Cesta za vínem během vinařského jara osloví všechny smysly. A není divu, vždyť tady ve vinařském kraji Dolního Rakouska s více než 28 000 ha vinic, z nichž 75 % zaujímají bílé odrůdy a 25 % červené odrůdy, se vždy podaří získat jen to nejlepší. Proto se vyplatí poznat vinaře a vinařství osobně na cestách za vínem,   anebo prožít při jednodenním výletě dolnorakouskou kulturu „Heurige“ na vlastní kůži. Vůbec nepřekvapuje, že mnozí chtějí hned zůstat déle a svůj pobyt spojit s krátkou dovolenou u vinaře.