Rukulíbám, Semmering

Semmering a velké domy na úpatí kopce se právě připravují na svou renesanci. Protože se pomalu vrací letní svěžest. A oznamuje svůj návrat domů.

Semmering a letní svěžest k sobě prostě patří. Na věky věků. Tuto jedinečnou atmosféru si můžete vychutnat zejména na originálních místech, jako je Südbahnhotel nebo lázeňský dům Semmering před branami Vídně. Zde se můžete ponořit do dávných dob umění a kultury, jedinečné atmosféry a dlouhých procházek. Přijeďte na prodloužený víkend a probuďte i sebe k novému životu.

Nejprve to byla Südbahn, ...

Historii Südbahn psali odvážní vizionáři, geniální inženýři, mocní vládci a investoři, kteří se rozhodli riskovat. Vše, co o něm potřebujete vědět, najdete v Informačním centru světového dědictví. Jedním z nich - ne-li nejdůležitějším - byl Carl Ritter von Ghega. Jeho podobiznu známe ze starých dvacetihaléřových bankovek z roku 1967. Na rubové straně bankovky je vyobrazen jeho pravděpodobně nejvýznamnější projekt: Železnice Südbahn, 184 metrů dlouhý a 46 metrů vysoký viadukt "Kalte Rinne" na pozadí nádherného panoramatu Semmeringu. Pokud si chcete prohlédnout malebný obraz ze staré bankovky 20-Schilling naživo, můžete tak učinit během výletu na původní vyhlídkovou plošinu "20-Schilling-Blick".

Carl Ghega se stal hrdinou, protože se mu tehdy podařilo uskutečnit své sny: železniční přejezd přes Semmering ve výšce 895 metrů a se sklonem až 25 %. Tím se v roce 1854 zapsal nejen do historie, ale také se stal průkopníkem ve stavbě horských železnic s hladkými, dlouhými a strmými rampami. A zajistil lidem z lepší společnosti pohodlnou cestu do jejich letních sídel. "Dobytí jihu" přineslo také vznikturistické pevnosti, která se dodnes pyšní jedinečným kouzlem a nepřestává okouzlovat návštěvníky svým jedinečným půvabem. Není divu, že jeho tvůrci Ghegovi bylo věnováno celé muzeum.

... a pak hotely.

S tím, jak se Semmering stával dostupnějším a přibývalo návštěvníků, se sem vedle šlechticů, kteří vlastnili vily, vydávali i lidé z vyšších vrstev. Prvním hotelem zde byl dnes již legendární Südbahnhotel, který byl postaven v roce 1882 v nadmořské výšce 1 000 metrů. Zde se malý císař učil lyžovat, umělci se setkávali se svými múzami a mecenáši, mladí muži se dvořili plachým dívkám na tanečním parketu a obchodníci řešili své záležitosti v zadních místnostech. Ano, byl to pestrý a veselý život. Prakticky se zde zrodila lázeňská a letní turistika, která z malé vesnice udělala mondénní horské lázně. Dnes tento majestátní hotel se 400 pokoji - po různých rozšířeních a rekonstrukcích - září jako ikonické umělecké dílo v regionu Semmering. Od konce 60. let 20. století až do léta 2017 zůstávaly jeho brány zavřené. Dnes, během Kultur.Sommer.Semmering, může Südbahnhotel opět ožít jako okouzlující nostalgická kulisa. Tak už neváhejte, přijďte a ponořte se do světa, kde můžete snít.
Podobnou atmosférou kdysi vyzařovaly i lázně Semmering. Byly postaveny v roce 1909 v malebném horském prostředí. Příkladně reprezentují přechod od pozdního historismu k funkcionalistickému modernismu. Okouzlí vás originálním spojením domácího stylu, zámecké architektury a secese à la Otto Wagner. Není divu, že tento vytříbený lázeňský hotel využívali jako letní útočiště i takoví velikáni jako Max Reinhardt, Arthur Schnitzler, Gerhart Hauptmann, Peter Altenberg, Franz Werfel a Alma Mahler. Naposledy zde však hosté pobývali v roce 1988. To se však brzy změní, protože na začátku roku 2020 koupil hotelový podnikatel Florian Weitzer z Grazu. Při rekonstrukci bude zachována původní historická podstata budovy a hotel bude znovu otevřen jako Grand Semmering Hotel.

A konečně: Uvolněte se a užívejte si

Pěší turistika je nádherný zážitek a lidé si rádi zkracují trasu, jak jen to jde. Například po železniční turistické stezce Bahnwanderweg ze Semmeringu do Payerbachu, která vede podél Semmeringské dráhy, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Tip: Určitě si naplánujte návštěvu hotelu Looshaus am Kreuzberg, kde se můžete dobře najíst nebo dokonce přenocovat. Protože buďme upřímní: kdo by nechtěl navštívit prostory navržené slavným architektem Adolfem Loosem? Přímo v Semmeringu se také můžete dobře vyspat. Vilu Antoinette si můžete exkluzivně pronajmout až pro 13 osob včetně bazénu. A opravdu stojí za každý cent! Kousek odtud začíná turistická stezka Semmeringer Zauberblickeweg. Zavede vás k vyhlídce 20-Schilling-Blick, impozantní rozhledně Doppelreiteraussichtswarte a cestou zpět k několika vilám v Semmeringu. Hotel Belvedere je skvělým tipem na občerstvení s perfektní polohou a v restauraci Löffler si můžete vychutnat vynikající jídlo. Chcete-li se podívat, kde Carl Ritter von Ghega plánoval vést Semmeringskou dráhu přes soutěsku Adlitzgraben, vydejte se po trase Semmering - Eselstein nebo si naplánujte návštěvu Ghegova muzea v Breitensteinu. Po návratu dolů se projděte do svého prázdninového apartmánu ve vile Daheim se svěží letní atmosférou a krásným výhledem nebo přímo do centra do penzionu Landhaus Semmering.