Zážitky v okolí Ötscheru, © Michael Liebert

Tip na výlet: 48 hodin v alpském regionu Mostviertel

Region Mostviertel v jihozápadní části Dolního Rakouska má mnoho tváří:

Krajina na severu je mírná, zelená a úrodná, zatímco na jihu se tyčí horské štíty nad horskými jezery a údolími. Stejně rozmanitá jako naše kulturní krajina je i nabídka aktivit. Od vysokohorských túr přes zábavná dobrodružství v údolí až po kulinářská překvapení.

Ať už chcete strávit dovolenou v regionu Mostviertel s rodinou, přáteli nebo se svou láskou - pro každého se najde program. Protože i když se během dne chcete věnovat různým aktivitám, večer se můžete znovu setkat: ať už v hradní krčmě, v restauraci u jezera nebo v tradičním hostinci.

Abychom vám pomohli užít si čas strávený s námi naplno, připravili jsme pro vás seznam několika výletních cílů, které vám zaručí víkend plný příjemných zážitků. Než začnete, dáme vám ještě jednu dobrou radu: Dopřejte si pár dní navíc, protože příjemně strávený čas uteče jako voda. A za 48 hodin nestihnete zažít všechno. Nebo se můžete brzy vrátit.

Užitečné informace
S kartou WildeWunderCard můžete objevovat všechny divoké krásy alpského regionu Mostviertel zdarma nebo za zvýhodněné ceny (v ceně je zahrnuta veřejná doprava, např. železnice Mariazell). Hostitelé WildeWunder vám kartu vydají zdarma na celou dobu pobytu.
Pro dobrý spánek
Ubytování a přenocování v regionu Mostviertel nezná hranic - od tradičních hotelů JUFA a dovolené na statku až po prostorné rekreační apartmány a nádherné čtyřhvězdičkové hotely!
Zde najdete přehled všech možností ubytování.


Den 1: Jižně od hory Ötscher

Varianta 1: Pro všechny milovníky hor, přírody a relaxace

Ráno: od jezera Erlaufsee na vrchol Gemeindealpe
Ráno mohlo sotva začít krásněji: Od břehu tyrkysově zeleného jezera Erlaufsee se vydáte podél nádvoří Lindenhofu k prameni řeky Erlauf, kde se ponoříte do kouzelného pohádkového lesa. Náročný výstup na chatu Brachalm vám vynahradí fantastický výhled na horu Ötscher až na vrchol Gemeindealpe ve výšce 1626 m, kde se můžete občerstvit na chatě Terzerhaus.

Oběd: vrcholový zážitek s obědem
Na sluneční terase horské restaurace Terzerhaus (přístupné také sedačkovou lanovkou z Mitterbachu) si můžete vychutnat tradiční speciality a kochat se jedinečným panoramatem okolních hor.

Odpoledne: sjezd do Mitterbachu
K hlavní stanici se dostanete pěšky nebo lanovkou. Odtud se můžete pohodlně svézt na horských motokárách po 4 km dlouhé trase do Mitterbachu.

Varianta 2: Pro všechny milovníky zábavy, akce a odpočinku:

Ráno: EIBL Jet: Rychlý začátek dne
Jediná celoroční sáňkařská dráha v Dolním Rakousku, EIBL Jet u obce Türnitz, zajistí dynamický začátek dne a spoustu zábavy pro malé i velké. Nespočet ostrých zatáček, bubnů a skoků vás zavede až dolů do údolí. Po tolika akčních a adrenalinových zážitcích doporučujeme navštívit zmrzlinárnu Valentino a pak se vydat do Annabergu za dalším dobrodružstvím.

Oběd: na horské pastvině
Čtyřsedačkovou lanovkou Hennesteck - alternativně přímým výstupem (cca 1,5 h) nebo po stezce Herzerlweg (cca 2,5 h) - se pohodlně dostanete na chatu Anna-Alm, kde na vás čeká vydatná domácí kuchyně, čerstvé pečivo a jedinečný výhled na úpatí Alp.

Odpoledne: do údolí rychlostí 120 km/h
386 vertikálních metrů, 1 356 metrů na délku a maximální rychlost až 120 km/h - při sjezdu z Hennestecku do údolí na zipline si budete připadat jako při letu.

Setkání v pozdním odpoledni po jiném programu

U křišťálově čistého jezera Erlaufsee
Po návratu do údolí vás čeká odměna v podobě skoku do osvěžující vody: u malebného jezera Erlaufsee můžete nechat odpočinout svou duši, podniknout romantický výlet lodí nebo si vychutnat osvěžující zmrzlinu z plážového bufetu.

Večer: gurmánský večer ve Wienerbrucku
Centrum Ötscher-Basis ve Wienerbrucku je nejen výchozím bodem pro mnoho túr v přírodní rezervaci Ötscher-Tormäuer, ale také tím pravým místem pro zakončení příjemného dne: v perfektně situovaném hostinci Seegasthaus si můžete vychutnat kulinářské speciality v idylickém prostředí, zatímco slunce pomalu mizí za obzorem.


Den 2: Severně od hory Ötscher

Varianta 1: Pro všechny milovníky hor, přírody a relaxace

Ráno: přes lávky v rašeliništi
Chcete-li prozkoumat přírodní rezervaci Leckermoos s jedinečnou flórou, vydejte se z Göstlingu přes Hintereck na náhorní plošinu Hochreit a pokračujte k usedlosti Hochtal. Dürrensteinskou divočinou vede idylická zážitková stezka rašeliništěm, na které se dozvíte mnoho zajímavého o původu, zajímavostech, ale i zranitelnosti vrchovištních rašelinišť.

Oběd: občerstvovací stanice Ablass
Cestou zpět do Göstlingu minete 300 let starý statek Bauernhaus Ablass: zde se můžete občerstvit místními hovězími a jehněčími specialitami, domácím chlebem pečeným na dřevě a chutnými domácími koblihami na závěr.

Odpoledne: dobrodružství na Hochkaru
Domovský kopec Göstlingerů: pro začátečníky, rodiny a děti představuje ferrata Bergmandl ideální příležitost k získání prvních zkušeností ve světě ferrat. Kdo hledá větší výzvu, měl by se vydat na ferratu Heli-Kraft na vrchol Hochkaru: ta nabízí vše od železných žebříků přes nádherné výhledy do hlubin až po visuté lanové mosty. A pokud se výhledů ještě nenabažíte, můžete navštívit vyhlídkovou plošinu 360° Skytour na horské stanici Hochkar.

Varianta 2: Pro všechny milovníky zábavy, akce a odpočinku

Ráno: Tematická stezka "Po dřevěné stezce" v Göstlingu
Podél řeky Mendlingbach projdete fascinujícím světem roklí a soutěsek, kde se vám naskytne pohled na poslední funkční zařízení na odpalování dřeva ve střední Evropě. Poučná a zábavná túra pro celou rodinu, která určitě nebude chybou. Další tip: zúčastněte se prezentace zařízení pro vypouštění dřeva.

Oběd: občerstvení v Herrenhausu
Bývalý zámeček Herrenhaus v údolí Mendlingtal je ideálním místem pro načerpání sil po túře: doporučujeme zejména čerstvé pstruhy z vlastního výstavního rybníka. Jako dezert se podávají vynikající domácí dezerty...

Odpoledne: lukostřelba nebo solná koupel
U dolní stanice lanovky v Lackenhofu na vás čeká nevšední zážitek: 3D lukostřelecký parkur v údolí Weitental, který vede světlým bukovým lesem plným překvapení. Tip: Nezkušené lukostřelce provedou lesem vyškolení průvodci. V případě nepříznivého počasí vás rádi přivítají v solných lázních Ybbstaler Solebad v Göstlingu s teplou 34stupňovou slanou vodou, kde můžete v klidu relaxovat, zatímco vaše ratolesti budou zkoumat hadí skluzavku.

Večerní setkání po jiném denním programu

Večer: Zámecká krčma u jezera Lunzer See
I když je loučení někdy těžké, těžko může být krásnější než v obci Lunz am See: v Schlosstaverne Joschi na vás čekají jezerní cejni z jezera Lunzer See, kvalitní vína z ekologické produkce a mnoho dalšího.