Vrcholy v Ybbstalu zdraví

Smaragdově zelená voda, nádherné výhledy a láskyplná pohostinnost. V Mostviertelu se prostě cítíte jako doma.

Pozorovat „Mléčnou dráhu“ nebo pohodlně putovat po „Dřevěné stezce“: Lunz a Göstling dobře vědí, jak nadchnout své návštěvníky. Není divu, že se sem vždy rádi vracíme – a pokaždé nás v regionu překvapí novinky.

Lunz am See: smaragdově zelené přírodní divadlo!

Už jste někdy viděli na obloze Mléčnou dráhu a 7 000 hvězd? Na chatě Ybbstalerhütte poblíž Göstlingu se to může zcela dobře stát. Vždyť nakonec se chata nachází v Divočině Dürrenstein, v jedné z oblastí Rakouska nejméně zasažené světelným smogem. Je skvělé, že se tady v nadmořské výšce 1 343 může i přenocovat. Doporučujeme, a to nejen pro dobro přírody, zapomenout na auto a vydat se na výstup od Lunz am See pěšky. Cestou totiž uvidíte dva vodopády: 60 m vysoký Ludwigfall a „„Brüllenden Stier“ („Řvoucí býk“), podzemní vodopád. Ještě než dosáhnete vrcholu Dürrensteingipfel ve výšce 1 878 m n. m. s nádherným výhledem na panorama hor, budete míjet mystické přírodní jezero Obersee. A pak už to není daleko k chatě Ybbstalerhütte, kde vás osobně přivítá sympatická hostinská Inge Wurzer.

Kdo by nechtěl nocovat nahoře na kopci, tomu doporučujeme idylickou 3-Seen-Tour (Trasa 3 jezer: Lunzer See–Mittersee–Obersee). I tady zkříží vaši cestu oba vodopády a stejně tak i plovoucí rašeliník, který je propleten jako rohože a při chůzi po něm plave. Náš tip: přenocujte nejlépe ve Ferienhaus Hinterbreiteneben v městečku Lunz – ve staré myslivně s panoramatickou saunou, na samotě uprostřed obrovské květinové louky! A k jezeru Lunzer See to také není daleko, ideální místo pro příznivce dovolené s koupáním a jízdou na loďkách, kteří dají přednost smaragdově zelené vodě před pěší túrou. Ačkoliv: takovou procházku kolem jezera  by si neměli nechat ujít ani zapřisáhlí vyznavači vodních radovánek. Nesmí chybět ani odbočka do Gamingu, protože tam můžete navštívit krápníkovou jeskyni (Ötscher Tropfsteinhöhle) s kouzelnými kamennými útvary. Prohlídka jeskyně je možná pouze s průvodcem. Prohlídky se konají pravidelně v němčině, prohlídky v cizím jazyce jsou možné na objednání.

Göstling an der Ybbs: ven do výšek a uvnitř do hloubek

Jedna z našich nejoblíbenějších chat v Göstlingu je ÖTK Schutzhaus Hochkar, nahoře totiž čeká útulný prostor na spaní a ta nejlepší kuchyně ze všech. Náš tip: pěší túry kolem chaty jsou napínavější než výstup. Šetřete si proto vaše síly pro túru na vrcholek Hochkar s odbočkou k vyhlídce 360° Skytour Hochkar, okouzlující vyhlídkové plošině s visutým mostem, anebo prozkoumejte fantastickou rašeliništní krajinu horského rašeliniště Leckermoos.

Těm, co zřídí svůj tábor radši v údolí, klademe na srdce, aby se určitě ubytovali ve 4* Hotel Fahrnberger v Lassingu. Tento 700 let starý hotel rozložený na úpatí Hochkaru nadchne svým pestrým světem SPA ve stylu chat a rovněž skvělými masážemi a ájurvédskými procedurami. Nedaleko hotelu v údolí Mendlingtal se nachází zážitkový svět s nejstarším plavebním kanálem ve střední Evropě, Erlebniswelt Mendlintal, který určitě stojí za návštěvu.

Přímo v Göstlingu se nejraději ubytováváme ve 4* Gasthof Mandl-Scheiblechner. Tento srdečný rodinný podnik si pokaždé získá naše srdce novinkami v podobě pokrmů z ryb a divočiny, než se uložíme do postelí, abychom byli fit na další den.

Doporučení a tipy: