WeinWeg Langenlois, © Niederösterreich Werbung/Julius Hirtzberger

Turistika za vínem

Mezi vinicemi a vinařskými uličkami: nejoblíbenější vinařské stezky

Procházet romantickými vinařskými uličkami, vystoupat na vrchol radosti a pak být odměněn nádherným panoramatickým výhledem na vzdálené vinice, zastavit se ve vinařství a prozkoumat všechna tajemství hroznů nejen ve sklenici, ale i na vinici - to je vinařská turistika v Dolním Rakousku.

Osm vinařských oblastí Dolního Rakouska je známých nejen díky svému vínu, ale také jako mimořádně atraktivní prázdninová destinace. A jak nejlépe poznat krajinu? Samozřejmě zblízka a krok za krokem. Proto jsme pro vás shromáždili ty nejkrásnější vinařské trasy, které vedou vinařskými uličkami a vinicemi k památkám a vinařstvím.

# Kamptal: Vinařská stezka Langenlois

Po starobylé spleti cest můžete prozkoumat idylické strmé i rovinaté vinice regionu a zároveň se dozvědět zajímavosti o pěstování vinné révy. Kromě toho je vinařská stezka plná neobvyklých objektů a degustačních stanic - vinných sejfů – které zvou turisty k odpočinku a ochutnávání. Náš tip na ochutnávku: Zajistěte si degustační sadu a klíč! Na vlakovém nádraží Langenlois je to jen pár kroků a cesta domů je bezpečná.

# Carnuntum: VIA.CARNUNTUM

"Všechny cesty vedou do Říma", říká se. Tři 70 km dlouhé turistické stezky VIA.CARNUNTUM vedou po stopách starých Římanů přes oblast Römerland v Carnuntum. V regionu mezi Vídní a Bratislavou najdete římské památky, naučné stezky a příběhy z dávné minulosti. Milovníkům vína doporučujeme zejména trasy VIA.VINUM. Pokud chcete přijet veřejnou dopravou, nemůže to být jednodušší. Náš tip na příjezd: Z Vídně dojeďte vlakem na nádraží Kittsee, kde na vás již čeká autobus Postbus s jedním přestupem.

# Weinviertel: Po stopách sokolů a sklepních koček

Milovníci vína mají v největší vinařské oblasti samozřejmě spoustu příležitostí k pěší turistice. Náš tip: Vydejte se na "Malý sokolí let" a prozkoumejte Falkenstein u Poysdorfu, jeho zastávky, odpočívadla a historii na 7 km dlouhé túře. V Hollabrunnu na vás čeká další hrdina z říše zvířat. Návštěvníci se vydají po stopách sklepní kočky na 24 zajímavých a chutných zastávkách ve vinařské uličce v obci Sitzendorf. Pestrá okružní trasa vás provede různými sklepy a umožní vám proniknout hluboko do regionu - a na degustačních stanicích také do lahodného vína. Náš tip na příjezd: Z nádraží Hollabrunn jezdí pravidelné vlakové spoje. Po třech minutách chůze se dostanete k prvním stopám sklepní kočky.

# Wagram: Turistika v obci Fels am Wagram

Obcí Fels am Wagram, která je s rozlohou přibližně 800 hektarů třetí největší vinařskou obcí v Rakousku, vedou tři turistické trasy. To se působivě projevuje na túře po vrcholcích vinic a vinařských uličkách. Na nejvyšších místech turistických tras se můžete kochat nádherným výhledem na Tullnerfeld. Tip: Místní historické muzeum Fels am Wagram (tel. +43 (0) 2738/200 10) a prohlídky vinařských uliček (tel. +43 (0) 699/10 00 61 79) vám poskytnou mnoho dalších informací o rozmanité vinařské oblasti!

# Traisental: Tematická trasa Vývrtka

Traisental je vinařská oblast s výhledem, kde si na své přijdou nejen obdivovatelé krajiny, ale i milovníci vína. Vinaři z jedinečných vinařských uliček v oblasti Ahrenberg a Eichberg postavili na nejvyšším bodě oblíbené turistické stezky Hauersteig rozhlednu ve tvaru vývrtky, která je symbolem vína, příjemné atmosféry a radosti. Náš tip na výlet: Pokud chcete navštívit prehistorické muzeum Nussdorf-Traisental, vydejte se na trasu "Od Svatojánské cesty ke kříži Wetterkreuz". Tato 8,5 km dlouhá trasa vede idylickými lesy, vinicemi a sady přímo k muzeu a samozřejmě k oceněným vinařstvím, která nabízejí ochutnávky vín Traisental DAC

# Thermenregion Vídeňský les: Od Badenu po Thallern

Více než deset kilometrů dlouhá vinařská turistická stezka, která je snadno dostupná vlakem z Vídně, vede podél 1. vídeňské stezky vodovodu přes známé vinařské obce Vídeňského lesa. Z Bádenska přes Pfaffstätten do Gumpoldskirchenu a Thallernu je možná celoroční návštěva; doporučujeme ji zejména na začátku září, kdy se v Thermenregionu koná akce Požitkářská míle.

# Wachau: Welterbesteig Wachau

Turistická stezka Welterbesteig Wachau se táhne v délce 180 km severně a jižně od Dunaje jako stuha mezi 14 obcemi Wachau, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Podél vinic a vinohradů získá turista pocit lehkosti díky přepravě zavazadel, vyhlídkovým lavičkám a výhledům na Dunaj. Příjezd je také snadný. Ve Wachau je hustá síť veřejné dopravy. Pohodlně se usaďte a nechte se unášet krajinou!

# Kremstal: Dálková turistická trasa Kremstal-Dunaj

V okolí vinařského města Krems se po obou březích Dunaje rozkládá údolí Kremstal, které sousedí s vinařskou oblastí Wachau. Tento turistický ráj, který je snadno dostupný veřejnou dopravou, vybízí k tomu, abyste se vydali trochu dál. Dálková turistická stezka Kremstal-Dunaj spojuje na 100 km a 15 etapách tři druhy zábavy - turistiku, víno a kulturu - v jedno. K nejzajímavějším místům na trase jistě patří velkolepé opatství Göttweig, zřícenina Senftenberg, zážitkové světy vína a vinařského kraje a také město Krems se svými kulturními poklady a kulinářskou nabídkou.