Weinviertel

Weinviertel je se svými 13 000 ha vinic největší vinařskou oblastí Rakouska, oblíbenou pro své malebné sklepní uličky a vlajkovou loď: Veltlínské zelené se známým "Pfefferl".

Weinviertel je pojem pro každého příznivce dobrého vína. Jméno této největší rakouské vinařské oblasti získává i stále větší mezinárodní věhlas. Recept na úspěch tohoto severovýchodního cípu Rakouska se jmenuje Veltlínské zelené se svým regionálně typickým charakterem pod značkou Weinviertel DAC.

Více než 660 vinařských podniků – od vinařů přes typické lokály „Heuriger“, vinotéky, vinařství a ubytovací zařízení – se nachází v 77 vinařských obcích podél 400 km dlouhé vinařské cesty Weinstrasse  Weinviertel. Z geografického hlediska se Weinviertel jako největší vinařská oblast Rakouska člení na tři části – Západní - Westliches Weinviertel, Veltlinerland (země Veltlínského) a Jižní - Südliches Weinviertel.

Typická vína a odrůdy

Vzhledem ke své velikosti si tak Weinviertel může dovolit nabídnout také pestrou odrůdovou skladbu, samozřejmě v čele s hlavní odrůdou Veltlínské zelené. Weinviertel DAC je proto vždy výrazné Veltlínské zelené s regionálně typickým chuťovým profilem, s tóny zeleného, bílého a u vyzrálých vín také černého pepře, s ovocnou chutí a příjemným obsahem svěžích kyselin: tomu se pak ve Weinviertelu říká "Pfefferl" (pepřový nádech). Tyto tři charakteristické složky posloužily v roce 2003 k definování kritérií pro "Weinviertel DAC ". Vyzkoušejte ale také Chardonnay a Rulandské bílé a rovněž Zweigeltrebe a Modrý Portugal na „ostrově červeného vína“ – v obcích Jetzelsdorf, Haugsdorf nebo Mailberg.

 

Vinařská cesta Weinviertel