Větrný mlýn v Retzu v regionu Weinviertel, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Tam, kde má víno svůj domov: Retz

Z hlediska vinofilního a kulinářského stojí Retz určitě za návštěvu. Co v tomto idylickém vinařském městečku můžete zažít ještě mimo gurmánské okamžiky, se dozvíte dále.

Na elektrokole ve vinohradech a s ponocným v zážitkovém sklepě: v Retzu se vše točí kolem vína. Najít vhodný základ pro následné večerní posezení v místním vinném sklepě je tady skutečně velmi snadné.

Zábava pod zemí a nad zemí

Jižanská atmosféra v severním Weinviertelu? To existuje! A sice v nádherném městečku Retz s velkým náměstím a spoustou vinných sklepů. Ten největší a absolutně nejzajímavější se nachází pod hlavním náměstím: Zážitkový sklep v Retzu je obří labyrint dlouhý 20 km, který je nejlépe obdivovat v rámci prohlídky s ponocným. Nad zemí byste si bezpodmínečně měli prohlédnout sgrafitový dům Verderberhaus na náměstí Marktplatz, jenž je současně symbolem města. Na náměstí Hauptplatz stojí také náš tip na ubytování: Landgut & SPA Althof Retz, kam se budeme vždy rádi vracet. Althof VinoSPA se střešním bazénem Infinity a s výhledem na vinohrady a nové weinviertelské vinařské pokoje s vinotékou s prvotřídním obsahem (můžeme dát také jako místní tip) jsou naprosto šarmantní směsí: moderní komfort zasazený do historického prostředí, spárovaný se srdečnou weinviertelskou pohostinností. Náš názor: TOP!!

Stále kolem vinic

Retz hýčká své návštěvníky gurmánskými zážitky, jako například ve vinařství Windmühl-Heuriger Bergmann: doporučujeme vydat se krátkou procházkou přes vinohrady ke starému větrnému mlýnu, kde se uprostřed vinohradů servíruje gurmánský zážitek v podobě moderní interpretace klasiků vinných šenků za doprovodu excelentních vín z regionu. Nejlépe se Weinviertel mimochodem poznává ze sedla kola. Kola s elektropohonem i bez si lze zapůjčit v půjčovně kol. Náš tip na cyklovýlet pro kolaře: určitě se vydejte do sklepní uličky v Stoitzendorfu a zastavte se u některého z četných „Heurige“, které se nacházejí cestou. Anebo se po náročnější túře můžete odměnit skokem do chladné vody na koupališti Parkbad nebo si dopřát „weißen G´spritzten“  na zahrádce u vinného baru ve zdejší „Gebietsvinothek Retz“: tady v největší oblastní vinotéce Rakouska můžete ochutnat přes 20 výtečných vín z regionu a více než 300 druhů vín koupit za ceny ze dvora. Náš tip: v létě k určitým příležitostem griluje šéf vinného baru a hobby kuchař u grilu Klaus Gössl skvělé letní „přílohy“ k weinviertelským vínům!

Dovolená s chutí i vkusem

V Retzu si kromě vína můžete dopřát i výborné jídlo. Například v zámecké restauraci Schlossgasthaus Brand, která vykouzlí na talíři weinviertelské speciality třeba z dýně. Nadšeni jsme také z restaurace Pollak’s Retzbacherhof, kde si lze ve staré zahrádce pod kaštany pochutnat na chřestu, telecích plíčkách a biokuřátku – samozřejmě s doprovodem regionálních vín. U této příležitosti bychom chtěli připomenout typické víno regionu Weinviertelu, a to pepřovité Veltlínské zelené, kterému se tady říká Pfefferl. A kdo si v některém z početných místních „Heurige“ v regionu Retzer Land dopřeje veltlínu pořádný doušek, tomu doporučujeme využít na výhodnou dopravu domů taxislužbu Retzer Gästetaxi, což by mohlo být dobrým tipem především pro vinobraní v září nebo pro akci Weintour Weinviertel na jaře.