Vinařství Fred Loimer, © Niederösterreich Werbung/Michael Prügl

Víno se snoubí s kulturou a architekturou

Cesta po vinařských oblastech Dolního Rakouska.

Od Martinsdorfu ve východní části regionu Weinviertel přes Wagram až po Kamptal jsme si mohli po tři dny užívat vína a kultury v celé její rozmanitosti. Viděli a zažili jsme toho hodně - ale začněme od začátku: My, to je Kady a Michael. Jsme dva milovníci vína se zálibou v sociálních médiích. Projekt podcastu a blogu Wine for Wine byl logickým vyústěním našich společných vášní.

Začínáme, jak se sluší a patří - aperitivem

Naše cesta začíná v malé, klidné vesnici ve východní části regionu Weinviertel: vinařství Weingut & Sekterei Zuschmann-Schöfmann se nachází v Martinsdorfu. Už samotný název napovídá, že ne všechno, ale hodně se točí kolem šumivého vína. Po vřelém přivítání jsme se ihned vydali na prohlídku s průvodcem a mohli si na vlastní oči prohlédnout takzvanou remuáž: protřepávání kvasinek při výrobě sektu provádí sám šéf. Obecně se zde téměř vše dělá ručně, velká vášeň pro víno a sekt je cítit z každého slova Elsy a Petera Zuschmann-Schöfmannových. Po krátké procházce vinicemi následuje ochutnávka šumivých vín, která před uvedením do prodeje zrají více než 30 měsíců. Kromě skvělých šumivých vín můžeme ochutnat i vína tichá, například výběr Rulandského bílého nebo lehké Veltlínské zelené "Frau Else" s lahodnou vepřovou pečení. Posilněni pokračujeme v prohlídce vinařské kultury a večer se vrátíme do rodinného vinařství Zuschmann-Schöfmann, kde si vychutnáme typický dolnorakouský život s chutí vína.

Večer plný jazzu - přímo na vinicích

Vinařství Weingut Richard Schober vás zve na zvláštní událost: mezi Martinsdorfem a Gaweinstalem nás čeká vinice na kopci Schrickerberg s výhledem na krajinu regionu Weinviertel, pokrytou nejrůznějšími poli, a v dálce můžete zahlédnout i obrys kopce Schneeberg. Dnes na tomto malebném místě uprostřed vinic stojí pódium. Stoly rozeseté všude kolem jsou plně obsazené. Při západu slunce si užijeme večer s vínem, vydatným občerstvením a skvělou hudbou Rebeccy & the Playground - přesně ve stylu vinařské kultury. 

Ranní ptáče na cestě za vínem

Cesta pokračuje a my začínáme velmi brzy: nejlepší fotografie se pořizují v měkkém ranním světle, a tak se ještě před snídaní vydáváme přímo na vinici. Posilněni fantastickou snídaní z regionálních surovin putujeme k našemu dalšímu cíli: rodinné vinařství Weingut Schödl Family v Loidesthalu lze snadno označit za protiklad tradičního vinařství. Tři sourozenci Mathias, Viktoria a Leonhard obrátili vinařství, které bylo koníčkem jejich rodičů, zcela naruby. Po získání zkušeností v zahraničí se před téměř deseti lety usadili zpět v regionu Weinviertel. A již pět let se věnují nejen tradičnímu vinařství, ale také výrobě přírodního vína. Práce ve všech oblastech vinařství je založena na biodynamických principech, přičemž při výrobě přírodního vína se do něj zasahuje ještě méně. To znamená bez filtrace, bez síry a bez přísad. Jejich úspěch jim dává za pravdu, segment přírodních vín je stále žádanější.

Revoluční, kontroverzní - a přesto celosvětově uznávaný

Od "mladých divochů" z oblasti Weinviertel nás cesta zavede k muži, který před desítkami let vyvolal ve vinařském světě kontroverzi. Fred Loimer byl jedním z prvních, kdo začal v údolí Kamptal vyrábět víno podle biodynamického učení Rudolfa Steinera. Výstavba jeho moderního vinařství na 150 let starém sprašovém sklepě v Langenlois v roce 2000 málem vyvolala skandál. Při příjezdu nás vítá stále architektonicky výjimečná černá krychle postavená v moderním nadčasovém stylu, která by stejně dobře mohla být navržena dnes. Ve vinařství Weingut Fred Loimer si po prohlídce sklepa vychutnáme degustaci typických odrůd, kterými se tento vinař proslavil po celém světě: Grüner Veltliner a Ryzlink rýnský z nejlepších vinic v okolí Langenlois, od Heiligensteinu po Käferberg. Nejpozději po této zastávce zjišťujeme, že auto je trochu přeplněné - přece jen by byl hřích nevzít si pár lahví s sebou domů. 

Od modernismu k renesanci

Večeře a nocleh nás čekají na dalším zajímavém místě: Ve vinařství Gut Oberstockstall v Kirchbergu am Wagram, bývalém panském sídle, které je poprvé zmiňováno v roce 1150 a které bylo v renesanci přestavěno na zámek. Příjemný letní večer na historickém statku: nedokážeme si představit lepší atmosféru pro šestichodové menu s vínem z domácího vinařství Fritz Salomon. Vinařství a jeho pečlivě zrekonstruované prostory mají certifikát Demeter a v restauraci se podávají regionální a sezónní pokrmy. Výsledek se jen tak nevidí a je to perfektní zakončení našeho prázdninového dne. A noc strávená za staletými zdmi statku je také jednou z položek, které si můžeme odškrtnout na našem seznamu věcí, které by měl každý alespoň jednou za život vyzkoušet! 

Prolínání staletí

Nakonec nám na seznamu zbýval ještě jeden bod: návštěva hus a skotu Waldviertler Blondvieh na farmě Gut Oberstockstall! Žerty stranou, po ranním výletu za skvělými záběry a posilněni - samozřejmě opět regionální a sezónní - snídaní připravenou ze surovin z vlastní produkce jsme pokračovali k poslední zastávce naší cesty, zámeckému parku Grafenegg. Park, který je známý svým mezinárodním festivalem pod vedením klavíristy Rudolfa Buchbindera, má co nabídnout i ve dnech, kdy se zde nehraje. Moderní amfiteátr pod širým nebem "Wolkenturm" je v přímém kontrastu se zámkem Grafenegg z 19. století, postaveným ve stylu romantického historismu, a nabízí spoustu motivů pro fotografování. Nepřijeli jsme sem ale jen kvůli fotografování, na programu jsme měli také jeden speciální bod: piknik uprostřed zámecké zahrady, ale s fantazií! Vybaveni piknikovým košem s nejlepšími dobrotami z restaurace šéfkuchaře Toniho Mörwalda, která se nachází přímo v areálu hradu, a víny z jeho vlastní produkce. To je více než důstojná tečka za naším putováním za vínem a kulturou - to vše můžete zažít s vinařským podzimem v Dolním Rakousku!

Užitečné informace o vinařské stezce

Vinařské oblasti Weinviertel, Kamptal, Wagram
Ubytování u vinaře Weingut und Sekterei Zuschmann-SchöfmannGut Oberstockstall
Degustace vína Weingut Schödl Family, Weingut Fred LoimerWeingut und Sekterei Zuschmann-Schöfmann, Gut Oberstockstall, vinothegg - Vinothek Grafenegg
Chutné jídlo Gut Oberstockstall, Die Welt von Mörwald
Kulturní zážitky Kultur beim Winzer, Grafenegg - Kultur trifft Kulisse