Jedna perla za druhou

Mezi Nibelungengau a Carnuntem se nachází celá řada významných zámků, hradů, klášterů a zřícenin.

Řeka Dunaj protéká Dolním Rakouskem na 286 kilometrech – a to těch kulturně nejrozmanitějších velkého vodního toku, jehož břehy lemují pověstmi opředené kláštery, skvostné zámky a četné pozůstatky z římského období.

Cenný zdroj obživy, přírodní hranice a od dávných dob důležitá dopravní tepna: u Dunaje se lidé rádi usazovali již odpradávna, i ti velmi významní. Každý, kdo měl v Rakousku důležité slovo, zanechal své stopy na březích Dunaje: jeho tok tak lemují pozůstatky římských měst a vojenských táborů, které jsou nádherně zrekonstruované v římském městě Carnuntum, středověké hrady i barokní kostely a zámky.

Jako perly na šňůře

Kdo se vydá na plavbu lodí po proudu řeky, bude se v pravidelném rytmu kochat pohledem na hradní zříceniny Aggstein a Dürnstein, na honosné klášterní stavby jako MelkGöttweig nebo Klosterneuburg i půvabné zámky jako Artstetten, Schallaburg nebo feudální barokní zámky oblasti Marchfeld, jako jsou zámek Hofzámek Niederweiden nebo lovecký zámeček Eckartsau.

Naše rada: kolo s sebou!

Nejen na palubě lodi, ale také v sedle kola můžete dnes pohodlně poznávat cenné kulturní dědictví podél Dunaje. Například na Dunajské cyklostezce nebo EuroVelo 6, jedné z nejoblíbenějších cyklotras ve střední Evropě, na bájných cyklostezkách v oblasti Carnuntum anebo po nové cyklostezce Marchfeldkanal-Radweg.