Wachau

Plný a výrazný Ryzlink rýnský proslavil oblast Wachau po celém světě. Další významné odrůdy: Veltlínské zelené, Chardonnay a Muškát žlutý z údolí Donautal.

Nejznámější vinařská oblast Rakouska vděčí za svá neuvěřitelně rafinovaná a elegantní bílá vína nejenom zdejším prvotřídním vinařům, ale rovněž ideálním přírodním podmínkám.

Světové kulturní dědictví a krajina blahobytu – to je Wachau, úzké údolí kolem Dunaje mezi městy Melk a Krems. Na 1 350 ha, částečně rozložených na příkrých terasovitých svazích, se pěstuje především Veltlín zelený a Ryzlink rýnský. Kategorie Steinfeder, Federspiel a Smaragd vyjadřují přírodní charakter vín z Wachau. Chladné větry z waldviertelské vrchoviny propůjčují zdejším vínům v souhře s působením teplotní regulace od modrého Dunaje silné kořenité tóny a eleganci, panonské proudy z jihu jim dávají sílu a plnost.

Památka UNESCO a "Best Historic Destination"

Historie vzniku této nejvíce fascinující vinařské oblasti Rakouska je zajímavá. Po době ledové se ve větrném stínu hor vytvořily sprašové sedimenty, z kterých vznikly na jedné straně dnešní sprašné půdy, na straně druhé příkré svahy z ruly Gföhler Gneis. Také řeka Dunaj přispěla svým dílem, kdy postupně na rovinatých tratích ukládala písek, štěrk a naplavené spraše. Tyto geologické krajinné poměry ve spojení s lidským „krajinotvorným“ zásahem při vytváření terasovitých útvarů pro obhospodařování nejlepších příkrých svahů utvářejí charakteristický obraz vinařské krajiny Wachau. Na staletých terasovitých vinicích, založených obdivuhodným způsobem všude kolem, rostou vína světového věhlasu. Návštěvníky okouzlí nejen pestrá odrůdová skladba, ale také jedna z nejkrásnějších krajin kontinentu. Wachau je zapsaná do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a od National Geographic Magazine 2009 získala společně s benediktinským klášterem „Melk“ ocenění jako "Best Historic Destination in the World".

 

Vinařská cesta Wachau