Přes soutěsky a k vodopádům

Pěšky nejkrásnějšími dolnorakouskými soutěskami.

Romantická i divoká zároveň je pěší túra soutěskami Ysperklamm nebo Hagenbachklamm. A příjemný chládek v horkých dnech dopřejí mezi kameny a vodou vodopády Myrafälle nebo soutěska Steinbachklamm, což potěší velké i malé turisty – a také ty na čtyřech nohách.

Stejně divoké jako romantické jsou túry nejkrásnějšími soutěskami v Dolním Rakousku. A navíc se mezi kameny a vodou drží příjemný chládek, i v horkých dnech, což potěší velké i malé turisty – a i ty na čtyřech nohách. 

Kaskády v přírodní památce

V několika vodopádech se vrhá soutěskou dolů řeka Große Ysper: s mohutnými skalními útvary a početnými kamennými a dřevěnými schody a můstky je přírodní památka Ysperklamm největší a nejnapínavější soutěskou Dolního Rakouska. V jejím středu se nachází můstek „Rote Reithbrücke“- pro snadný sestup v části trasy. Mimochodem: výlet soutěskou Ysperklamm je vhodný i pro psy – ochlazení v průzračných mělkých zónách během cesty je pro chlupaté tvory ideální.

Starý mlýn a vzácní sokoli

Soutěska Hagenbachklamm leží ve Vídeňském lese. 2,5hodinová okružní trasa vede od vstupu St. Andrä vor dem Hagentale do Unterkirchbachu a zpět. Po značené turistické stezce se putuje dubovými a bukovými lesy podél říčky Hagenbach ke starému mlýnu – a dále až do Unterkirchbachu. Zpátky pak procházíte po okouzlující stezce soutěskou. Tip: na konci soutěsky čeká největší soukromá chovná stanice dravých ptáků v Evropě. Žije zde přes 30 druhů sokolů, orlů a sov.

Mystické prostředí

Vodopády Myrafälle v Muggendorfu jsou výjimečným zážitkem pro malé i velké, každý den se tady totiž po strmých skalách řítí více než 5 milionů litrů vody do hloubky 125 metrů. Spousta lávek a schodů i jedenáct různých tematických zastavení zve návštěvníky do turistického a vodního světa opředeného pověstmi. Obora se zvěří a velké dětské hřiště s lezeckým rájem a vodními hrátkami čekají na malé turisty.

Po širokých schodech a dřevěných můstcích

Panenská příroda chráněné krajinné oblasti soutěsky Johannesbachklamm u Würflachu je již více než 100 let zpřístupněná návštěvníkům pomocí zajištěných stezek. Soutěska ohromuje svými skalními stěnami sahajícími do výšky až 60 metrů, v nichž se rýsují hluboké zářezy, které tady po celá tisíciletí hloubila ve vápenci voda. Pěší túra soutěskou jižně od masivu Hohe Wand je oblíbená především u rodin s dětmi a hlavně v horkých dnech nabízí vítané ochlazení.

Divoká příroda v mírném Mostviertelu

Divoce rozeklaná rokle Erlaufschlucht v Purgstallu je skutečnou přírodní památkou Mostviertelu. Mnoho vzácných živočichů a rostlin tady má ještě dnes svůj domov. Turisté s jistou nohou se rádi vydávají na výšlap po stezce „Fischersteig“ proplétající se mezi skalami a vodou, na pohodlnější okružní stezce takzvané „Pratersteig“ nabízejí dvě vyhlídkové plošiny přístup až k rokli.

Soutěska s jeskyní

Téměř 3 kilometry dlouhá pěší túra okouzlující soutěskou Steinwandklamm, jednou z nejkrásnějších soutěsek ve východním Rakousku, vede mezi vysokými skalními stěnami přes mosty a lávky od občerstvení Reischer ve Furthu k hostinci Gasthaus Jagasitz v sedle Kreuthsattel. Před cílem prochází stezka ještě takzvanou „Türkenloch“, jeskyní, v které se kvůli tmě a vlhké zemi doporučuje pevná obuv a svítilna.