Od pastvin (Schwaig) ke „Schwaig“ na hoře Wechsel

Mönichkirchen a St. Corona am Wechsel leži nedaleko Vídně a nabízejí požitek, uvolnění a dobrodružství.

Když se pastviny a horské chaty najednou nazývají Schwaigen a místní hostinští se srdečným pozdravem podávají vydatnou svačinu, pak jste přišli do regionu Wechselland.

St. Corona am Wechsel: pohoda v prostředí pro rodiny s dětmi

Na Kampsteinu v nadmořské výšce 1 318 m se nachází jeden z našich nejoblíbenějších turistických cílů: chata Herrgottschnitzer-Franz- Kaupe-Hütte, kde se dá také výborně přenocovat. Výstup s bohatými výhledy a snadný i pro rodiny s dětmi zvládnete za necelé 2 hodiny. Cestou překřížíte především u rodin oblíbenou zážitkovou cestou na Kampstein „Familien Erlebnisweg Kampstein“ a tematickou turistickou stezku s mravenčí tématikou Coronas Ameisenpfad, kterou milují kvůli 15 hravým zastavením hlavně děti.

Kdo vyrazí po této stezce, dostane se k vodní nádrži, u které čeká na turisty zasloužená „relaxační říše“ s lehátky a lavičkami. My jsme strávili 2 noci v údolí v zařízeních nabízejících dobrodružné prázdniny a velmi přívětivých k dětem. V penzionu Gästehaus Apschner se můžete perfektně uvolnit ve velké květinové zahradě a vychutnat si velkolepý výhled na Schneeberg. Náš tip: nechejte si od rodiny Apschner navrhnout pěší túru na míru. Skvělé je také ubytování Ofnerhof, které se mimochodem nachází v blízkosti nové letní bobové dráhy Corona Coaster. A teď ještě jeden tajný tip, pssst: určitě se vydejte do dolnorakouské největší krápníkové jeskyně Hermannshöhle, v obci Kirchberg am Wechsel. V této přírodní památce, která je dlouhá přes 4 km a rozkládá se přes několik pater, bydlí 8 různých druhů netopýrů. (Návštěva jeskyně je možná pouze v rámci prohlídky v německém nebo anglickém jazyce. Prohlídky v angličtině na objednání).

Mönichkirchen: rozmanitost na vrcholu Wechsel

Ve vzdálenosti pouhých 20 minut jízdy autem od městečka St. Corona nabízí Mönichkirchen spoustu dobrých důvodů pro výlet právě sem. Jako je například pěší túra k chatě Wetterkoglerhaus, ke které se dostanete za 2 hodiny přes okouzlující Schwaigen (připomínáme, že takto se v oblasti kolem hory Wechsel nazývají pastviny a horské chaty). A jakmile budete na místě, nebudete vědět, co je lepší: lahodné jídlo nebo ohromující výhled v okruhu 360° přes vrcholky Semmering, Rax a Schneeberg až do Slovinska. A protože mnohým se odtud vůbec nechce pryč, je možné tady v nadmořské výšce 1 743 m také báječně přenocovat. Více akce se nabízí u horní stanice čtyřsedačkové lanovky Sonnenbahn, kde již čeká dráha pro terénní koloběžky a motokáry.  Odtud můžete také pokračovat pěšky po 3 km dlouhé turistické stezce Schaukelweg, vybavené 13 veselými houpačkami. Od houpacích a zábavných prvků přes kuželky v podobě konví na mléko až po závěsné houpací sítě zažijete na každém rohu něco nového, než dorazíte na vyhlídku Almschaukel, z níž se vám otevře nádherný výhled přes široké pastviny. V Mönichkirchenu se navíc nachází největší lanový park Vídeňských Alp. Hamari Kletterpark nabízí nejrůznější parkury lesem, absolutní špičkou byly tři trasy Flying Fox v délce přes 550 m. Mnohem klidnější je naopak vodní park Wasserpark mit Salaërium, jež je součástí tematické stezky „Živá voda“ (Themenweg „Lebenswasser“). Stezka vede kolem biotopů a mokřadů a kromě cestičky pro chůzi naboso a stimulující Kneippovy lázně toho nabízí mnohem více. A na závěr pro vás máme také dva tipy na přenocování v Mönichkirchenu: ubytovací zařízení přátelské k rodinám s dětmi Alpengasthof Enzian v nadmořské výšce 1 200 m s dětským dobrodružným hřištěm, rybníkem ke koupání a báječnou kuchyní anebo hotelové zařízení ležící v centru obce Hotel Thier s úžasnou wellness zónou.

Doporučení a tipy: