V opojení salašnického života Ybbstalských Alp

Ať už vypomůže síla svalů nebo elektrický pohon, Ybbstalské Alpy nadchnou svou rozmanitostí bikerských zážitků v každém ohledu.

MTB region Ybbstalské Alpy sbírá body nejen díky svým rozmanitým trasám, ale je nepřekonatelný i ve věci inovací.

Bikepark Königsberg tak například disponuje vůbec prvním vlekem na světě určeným pro přepravu horských kol. Kromě toho se průběžně rozšiřuje nabídka pro e-bikery speciálně v Hollensteinu – jak offline, tak také digitální. Pro elektrokola se dále skvěle hodí trasa kolem vrcholů Hochkar, Königsberg a Yppsitz-Prochenberg.

Mezi Hollensteinem, Göstlingem a Lunzem

Ybbstalských Alpách čeká přibližně 40 MTB tras, až si na ně vyrazíte – nejlépe samozřejmě hned v kombinaci s příjemným občerstvením. V  Hollensteinu platí za tajný tip 26,5 kilometrů dlouhá trasa Kitzhüttenalm-Tour (lze objednat také jako vyjížďku na horských elektrokolech s průvodcem), jež jako hlavní atrakci ukrývá starodávnou chatu Kitzhütte. Velkou výzvu představuje MTB okruh s názvem Sonnbrand-Almtour. Trasa začínající na náměstí Hauptplatz v Hollensteinu an der Ybbs na svých celkem 50 kilometrech zvládne 2 000 výškových metrů a vyšplhá se až k salaši Sonnbrand-Alm. O něco kratší, a sice 18 kilometrů dlouhá, je trasa Intersport-Fahrnberger-Strecke začínajíc v Göstlingu a vedoucí k oblíbené salaši Siebenhütten-Alm na Königsbergu. Další okruhy jsou Hochreit-Strecke (start/cíl Göstling), který lze výborně zkombinovat se zastavením na posilnění v Jausenstation Ablass, anebo – pro e-bikery – Seeblickrunde v oblasti Lunz/See s mezizastávkou v Almgasthaus Rehberg, což je tajný tip mezi těmi, kdo hledají klid a pohodu pro relaxaci. Náročný výkon si sice vyžaduje trasa MTB-Tour stoupající do nadmořské výšky 1 100 m k chatě Prochenberghütte v Ybbsitzu, ale o to krásnějším výhledem z vyhlídkové plošiny se pak odmění. V neposlední řadě bodují trasy v okolí obcí  Lackenhof a Waidhofen/Ybbs zaručující ryzí prožitek přírody, daleko od hektického shonu všedních dnů.

Regenerace v ryzí podobě

Ybbstalské Alpy samozřejmě mají kromě nejrůznějších tradičních a starobylých chat pro krátké posezení také spoustu možností k přespání s kartou Wilde Wunder Card jako bonusem navíc. Při úspěšné rezervaci ubytování vám hostitelé vystaví kartu zdarma - k dispozici je kolem 50 výletních cílů a zážitkových programů s volným vstupem, při kterých můžete ušetřit až 1000 eur. Jedním z těchto hostitelů je například 4-hvězdičkový hotel Fahrnberger v Lassing, místní části Göstlingu, který je zařízen v příjemném venkovském stylu - a duši vám pohladí "chatu lázně" s borovicovou saunou, jakož i dalšími nabídkami wellness a relaxace včetně kulinářských bio specialit. Saunování v severském stylu si můžete vychutnat v centru obce Göstling an der Ybbs, pouhých 300 metrů od solných lázní Ybbstaler Solebad v hotelu Hotel Garni - Pension Scheiblechner. Tradiční atmosféru vyzařuje farma Bauernhof Ablass včetně stanice s občerstvením a muzea uprostřed chráněné přírodní a krajinné oblasti nedaleko rašeliniště Hochmoor Leckermoos.

Hostinec Gasthof Jagersberger v obci Hollenstein/Ybbs je navíc ideálním výchozím bodem pro mountainbikery všech výkonnostních tříd, nachází se totiž přímo u Bikeparku Königsberg – půjčení kola včetně. Kromě toho hostinec příjemně překvapí i svou zážitkovou bylinkovou zahradou v blízkosti – na talíř pak logicky přijdou jen ty nejkvalitnější produkty z regionu. Jen 500 metrů dále se nachází statek Bauernhof Salcheck oceněný 4 květinami a lákající svou jedinečnou slunečnou polohou.

Zámecká taverna Schlosstaverne Lunz am See v srdci Ybbstalských Alp nedaleko od průzračného jezera Lunzer See disponuje pokoji pro hosty zařízenými v moderně rustikálním stylu. Na jídelním lístku tady najdete osvědčené rakouské a mezinárodní klasiky. Jen ve vzdálenosti pár šlápnutí do pedálů po Ybbstalské cyklostezce, v malé vesničce St. Georgen/Reith, servíruje Gulaschwirtin Ursula Prosini jako gulášová hostinská nejen nejlepší guláš v celém Dolním Rakousku, ale na talíři vykouzlí také sezónní kulinářské skvosty a splní vaše moučníkové sny.

Uvolněné osvěžení

Á propos Ybbstal – Ybbs nabízí hned několik možností, jak udělat něco dobrého pro své tělo znavené po dlouhé mountainbikové túře. Vysoký komfort s nádechem nostalgie nabízí pláž Strandbad Hollenstein, kde se i děti mohou pořádně vyřádit ve vodě. V říční lázni Flussbad an der Ybbs se naopak spíše potkávají chladuvzdorné vodní víly a vodníci – řeka totiž jen málokdy překročí teplotu 20°C. Kdo má raději teplejší podmínky, dopřeje si skvělou relaxaci v lázních Ybbstaler Solebad. Příjemně temperována voda s teplotou mezi 32 a 34°C ve vnitřní i venkovní zóně a rovněž masážní trysky a spousta dalších vychytávek vyvolá radostný úsměv na tváři každému fanouškovi wellnessování. Jezerní koupaliště Seebad v oblasti Lunz am See nabízí navíc smaragdově zelené koupací radovánky obklopené pohádkovou přírodní kulisou. A v červenci v rámci festivalu Wellenklaenge odehrávajícím se na jezerním pódiu si přijdou na na zájemci o kulturu .

Hiken místo Biken

Ybbstalské Alpy ale toho mají k nabídnutí ještě mnohem více, pokud by někdy pominula chuť na bikování. Především s kartou Niederösterreich-Card můžete poznávat na čerstvém vzduchu mnohé atraktivty: například Zážitkový svět Mendlingtal s posledním funkčním zařízením na plavení dříví ve střední Evropě, vyhlídka 360 Grad Skytour Hochkar s dechberoucím rozhledem nebo chráněné území Leckermoos v Göstlingu s Rašeliništní zážitkovou stezkou. V neposlední řadě stojí určitě za doporučení také pivní svět Bruckners Bierwelt. Ukázkový pivovar a palírna mezi obcemi Gaming a Lunz am See totiž nabízejí vše, co si srdce milovníků piva a pálenek žádá.