Gasthof Jagersberger

Statek, Hostinec

Tento podnik získal ocenění …

 • Quality Partner Lower Austria
 • Bett+Bike (Bed + Bike)
 • Bicycle-friendly business

Váš pobyt

High enjoyment at Königsberg

With a skiing area and a bike park on the doorstep, the herb garden only a short walk away and sourrounded by meadows and forests: Whoever stops at the certified hiking business, Gasthof Jagersberger, gets pure nature as an appetizer or dessert. The business of Marion and Peter Jagersberger is idyllically located on the Königsberg - in summer a bike park awaits there, in winter a family ski area - shielded from the hustle and bustle of everyday life and yet easily accessible by car or motorcycle.

Regional quality products are the basis of Peter's cuisine. In the service Marion and her team are pleased to serve you. The rustic parlor conveys a homey atmosphere. Friendly double and family rooms are available to vacation guests. The certified hiking establishment serves as an ideal rest stop on hiking tours, but mountain bikers and cyclists also appreciate the good Mostviertel cuisine. By the way, at the adjacent e-bike rental point, rental bikes can also be rented for cycling and mountain bike tours or even a visit to the bike park. In winter, it is not only recommended to make turns in the family ski area Königsberg, but also to make a snowshoe hike off-piste for a change.

We offer our overnight guests to pick them up from the local bus station.

SECURE BOOKING
In case of a new booking for your stay between 04.12.2021 till 03.04.2022, a cancellation free of charge is possible in connection with Covid-19 restrictions up to 72h before arrival.
Further information regarding the Secure Booking Campaign as well as the currently valid cancellation conditions can be found under www.mostviertel.at/en/secure-booking.

 Gasthof Jagersberger

Excellent hotel. Fantastic service.

 • Friendly service

 • Food

  5.0 / 5
 • Service

  5.0 / 5

Vybavení ubytovacího zařízení

 • Charakteristika vybavení
  Restaurace v budově, Půjčovna elektrokol, Terasa/zahrada pro hosty, TV na pokoji, WiFi, Hrací koutek pro děti
 • Služby
  Vlastní taxi, Parkoviště
 • Sport / volný čas
  Turistické stezky
 • Kapacita
  Lůžka: 30, Pokoje: 8, Maximální kapacita: 32
 • Poloha
  u skiareálu, v horách, venkovská lokalita
 • Vzdálenost
  k nejbližšímu lyžařskému vleku: 0 km

Místo a příjezd

Gasthof Jagersberger poptat

Údaje o vaší cestě
Vaše údaje
Vaše kontaktní údaje (jméno, adresa, e-mailová adresa a telefonní číslo) a údaje týkající se cesty (datum příjezdu / odjezdu, počet osob, počet a věk dětí) u nás uložíme za účelem a po dobu zpracování vaší nezávazné poptávky a předáme je příslušným ubytovatelům/poskytovatelům služeb pro vypracování nabídky. Kromě tohoto nebudeme vaše údaje předávat třetím osobám. Další informace o vašich právech jako subjektu údajů a také o nás jako správci osobních údajů jsou uvedeny v našem prohlášení o ochraně osobních údajů.
Vyhledávání a rezervaceHotely a ubytování