Letní svěžest u Dunaje ve Wachau

Region Wachau je jedinečný superlativ. Čekají tu na vás nejlepší vína, nejkrásnější pláže na břehu Dunaje a nejzajímavější příběhy. Není proto divu, že je celá oblast zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Údolí Wachau je a vždycky bylo vysněnou destinací. Není divu, že se zde odehrává nespočet legend a pověstí, příběhů a filmů. Překvapivé není ani to, že celý region je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Místní krajina a kulinářské umění jsou pro letní výlet jako stvořené. Podél Dunaje se táhnou vinice a jedna přírodní pláž ke koupání střídá druhou. Je čas přenést se do jiné doby.

Letní osvěžení na levém břehu Dunaje

Stejně starobylé jako příběhy, hrady, zámky a malebná zákoutí podél Dunaje, tak osvěžující a mladistvé je letovisko Wachau. Přesto do sebe zapadají - a to znamenitě. Vždyť kde jinde se můžete lépe ponořit do světa kultury a nechat svou duši odpočinout při osvěžující plavbě lodí? Krems an der Donau je ideální pro obojí. Město a jeho okolí si můžete prohlédnout při plavbě lodí - za uměním a kulturou se můžete vydat po Kremské umělecké míli a navštívit Zemskou galerii Dolního Rakouska. Impozantní budova navržená renomovanou architektonickou kanceláří Bernharda a Stefana Marteho je nezaměnitelným symbolem umění a je spíše sochou než domem. Uvnitř se otevírá výstavní prostor o rozloze 3000 m2 s širokými, světlem zalitými oblouky, které představují začátek cesty do jiného světa. Na budově je velkými písmeny napsáno: "Když mluvím o umění, myslím tím celek." Přesně to zde bylo vyjádřeno. Zcela jiný, ale neméně umělecký pohled na Krems se naskýtá z vyhlídkové věže Krems-Egelsee u Dunaje. Úchvatnější je pouze pohled z horkovzdušného balonu. I lepší společnost v roce 1900 by si tento výlet do nebeských výšin zamilovala. Pokud se vám více líbí pohled z Dunaje, můžete se vydat na tematickou plavbu lodí, jako je BRANDNER, MS Mariandl nebo DDSG Blue Danube. Mimochodem, Mariandl... Domácí filmy se samozřejmě natáčely v romantickém údolí Wachau. Doba se změnila. Údolí Wachau však stále ohromuje návštěvníky svou jedinečnou krajinou. A podél vodní stezky se můžete vydat na pěší túru nebo jízdu na kole. Tyto služby nabízí řada trajektových a lodních společností. S pevnou půdou pod nohama byste se měli vydat do zážitkového světa Sandgrube 13 za vinaři z Cremy. Tam můžete letní svěžest údolí Wachau nejen cítit, ale také ochutnat.

Půvabná podunajská města a říční romantika

Dürnstein se svým starým městem s gotickými, renesančními a barokními prvky byl v minulosti oblíbeným místem návštěvníků v letních měsících - tak romantickým a zobrazeným na mnoha obrazech. Dürnstein má dokonce svůj vlastní "malířský koutek", kde si kdysi malíři v zemi postavili svá malířská plátna. Koneckonců existovala a stále existuje spousta témat vhodných k zobrazení. Krátký výlet na zříceninu hradu Dürnstein vás okouzlí. Dürnstein je mimochodem také rodištěm legendárního Wachauer Laberl, který je dnes známý daleko za hranicemi. Dodnes se peče v pekárně Schmidl podle původní receptury a je ideální svačinou, pokud si chcete během plavby lodí plné nádherných výhledů vychutnat vítr ve tváři. Obzvláště elegantní způsob dopravy z Dürnsteinu je využít Donau-Taxi-Wachau do jednotlivých obcí. V malebném městečku s dominantou, modrou klášterní věží, se však můžete zdržet déle a zchladit se v přírodním koupališti Kuenringerbad s 900 m2 vody bez použití chemických prostředků.
Ve Weißenkirchenu na vás čeká další památka: opevněný kostel. Při pohledu na čtyři vyřezávané evangelisty na kazatelně ztichnete a pak si vychutnáte zmrzlinu na písečné pláži ve Weißenkirchenu. Za návštěvu stojí také replika Willendorfské venuše. Malá zaoblená dáma byla vytesána kolem roku 27 500 př. n. l. a je jedním z důvodů, proč je dnes Wachau jednou z nejstarších kulturních krajin v Rakousku. Cestou do Willendorfu se můžete vydat na Špičák k Červené bráně. K poslední ze sedmi bran opevnění se dostanete z centra města za 20 minut. Pokračujete proti proudu řeky do Emmersdorfu a na nejdelší přírodní písečnou pláž. Výstavbou elektrárny zde vzniklo také takzvané Dunajské jezero, které nabízí možnost koupání a sportování v rekreační oblasti. Tento výlet za koupáním lze ideálně spojit s přenocováním na zámku Luberegg, kde si můžete užít příjemné letní noci mezi chladnými starými zdmi.

Kultura na pravém břehu Dunaje

Na začátku vás přivítá úchvatný barokní skvost, opatství Melk, které nechal v první polovině 18. století postavit Jakob Prandtauer a které je jako dominanta regionu Wachau zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Uvnitř kláštera se můžete kochat mnoha malbami a freskami, stejně jako mramorovým sálem, knihovnou nebo rozlehlou klášterní zahradou. Nad údolím Dunaje se tyčí další kulturní skvost: zřícenina hradu Aggstein vás okouzlí svým nádherným programem. Přeneste se do kobky a do dob dávno minulých. Hned za rohem, v lese Dunkelsteinerwald, se nachází rozhledna Ferdinanda-Warte, která nabízí jedinečný výhled na Rossatz, Dürnstein, Loiben, Stein a Krems až do Göttweigu. Pokud máte chuť na delší procházku, vydejte se po panoramatické stezce Rossatz a navštivte takzvanou "meruňkovou pevnost" Marillenhochburg. Přímo v obci Rossatz se můžete skvěle osvěžit na pláži Rossatz-Arnsdorf na Dunaji s okouzlujícím výhledem na idylický Dürnstein.

Na cestách v povodí Dunaje

Osvěžující chvíle a výlety na vás čekají nejen přímo v údolí Wachau, ale i v jeho okolí. Velkolepý zámek Artstetten například uchovává obzvláště působivé vzpomínky na následníka trůnu Františka Ferdinanda a jeho manželku Žofii von Hohenberg, kteří se v roce 1914 stali obětí atentátu v Sarajevu a našli zde místo svého posledního odpočinku. Nebo o kousek dál, na poutním místě Maria Taferl, vás uchvátí nejen bazilika s působivými příběhy, ale také nádherný výhled. Protože je to opravdu motiv jako z pohlednice! Ve farním kostele Bolestné Matky Boží najdete mnoho díků a modliteb psaných v naději na zázračné uzdravení. Po starých příbězích se můžete vydat za osvěžením - konkrétně do hotelu Schachner, prvního a nejstaršího domu v obci s malebným výhledem z terasy. Nebo se zastavte v hostinci "Zum Goldenen Löwen" a vychutnejte si tamní útulnou atmosféru.
Na druhém konci údolí Wachau, nedaleko Kremže, si prohlédněte působivou barokní nádheru v muzeu v císařském křídle benediktinského opatství Göttweig. Ohromí vás například monumentální císařské schodiště se stropní freskou Paula Trogera z roku 1739 nebo knížecí a císařské komnaty, kde se každoročně konají speciální výstavy uměleckých sbírek opatství. Díky své velkolepé poloze na kopci je opatství zvenčí viditelné z velké dálky. Není divu, že je od roku 2000 zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zkušenosti se záplavou vinic

Umění a kultura, krajina, občerstvení a... požitek. Takto by měla vypadat atraktivní letní prázdninová destinace 21. století. A jestli je nějaký region, jehož hlavním trumfem je požitkářství, pak je to určitě Wachau, domov vína a meruněk. A jak vypadá ideální předehra ke skvělému kulinářskému zážitku? Procházka po vinicích s vinařem. Turistické a zážitkové trasy začínají ve Weißenkirchenu a zvou vás na zajímavé diskuse a ochutnávky. V příjemném prostředí jednoho z legendárních vinařství to můžete zažít jinak. Například ve vinařství Höllmüller v Jochingu nebo ve vinařství Urbanushof v Oberloibenu. Ve stínu ovocných stromů si můžete vychutnat lahodný mok ve vinařství Polz v Rührsdorfu a několik oceněných vín nabízí také vinařství Leo Alzinger v Unterloibenu. Ve skutečně osvěžujícím letním prostředí si můžete vychutnat region v restauraci Gutshofrestaurant Prandtauerhof - Weingut Holzapfel s příjemným arkádovým nádvořím, kde můžete také přenocovat. Pokud chcete během jednoho dne navštívit více vinařství, můžete využít službu vinařského taxi WeinGenuss.Taxi.Wachau, která vás odveze z jednoho vinařství do druhého.
V restauracích Landhaus Bacher v Mauterne nebo Hofmeisterei Hirtzberger ve Wösendorfu vám naservírují vysokou úroveň kulinářského umění, kterou by ocenil i sám císař. Domácí kuchyni si můžete vychutnat v hostinci Gasthaus Jell v Kremsu, v hostinci Landgasthaus Essl v Rührsdorfu nebo v hostinci Gasthof Prankl ve Spitzu. A pokud se vám po tak příjemné návštěvě heurige nebo restaurace ještě nechce domů - protože ve Wachau určitě rádi zůstanete déle - máme pro vás několik tipů na nocleh. Například Boutiquehotel "Das WeinSpitz" a vinařství Donabaum. Nebo penzion ad vineas Gästehaus Nikolaihof, kde kromě vynikajících vín nabízejí také vlastní řadu přírodní kosmetiky.