Thermenregion Vídeňský les

Nejjižněji položená vinařská oblast Dolního Rakouska vyniká svou pestrostí a tradicí, ale zároveň již téměř příměstským životním stylem – vždyť dřívější císařské město Vídeň je odtud vzdálené jen coby kamenem dohodil (pár minut autem)!

2 200 hektarů s vinnou révou se rozkládá na výběžcích biosférické rezervace Wienerwald (Vídeňský les): od okraje Vídně na východ podél pásu vrcholků s nejvyšší vyvýšeninou „Anninger“ a na jihu ohraničené barokním městem Baden. Místní odrůdy jako Zierfandler (často nazývané také jako „pozdní červené“) a Rotgipfler jsou speciality vinařské oblasti termálních pramenů a při návštěvě vinného šenku „Heuriger“ si sami „podle starých manýrů“ posloužíte z nabízeného občerstvení.

Převzato od starých Římanů

Již před více než 2000 lety se v tomto klimaticky příznivém regionu jižně od Vídně kultivovala vinná réva. Římští legionáři, kteří se usadili v Carnuntumu a Vindoboně, dnešní Vídni, přinesli do panonské oblasti ze svého domova révové hlavy a znalosti o výrobě vína. Název Thermenregion (termální region) odkazuje na horké prameny s obsahem síry u Auqae, v dnešním Badenu u Vídně. Domácí právo zde mají regionálně typické bílé odrůdy Zierfandler a Rotgipfler, které se téměř nikde jinde nevyskytují a které hlavně v okolí městeček Gumpoldskirchen a Baden uzavírají jako Cuvée legendární „vinné manželství“ Spätrot-Rotgipfler.  K tradiční odrůdové pestrosti patří také Modrý Portugal, nazývaný dříve jako Vöslauer, nebo Neuburské. V nabídce místních vinařů z okolí obcí Tattendorf, Bad Vöslau a Sooß lze často najít: červená vína z burgundských odrůd, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe a dále Merlot a Cabernet Sauvignon.

V lese Vídeňáků

Oblast Thermenregion se vyznačuje bohatstvím zajímavých míst: milovníkům vína doporučujeme kulinářskou odbočku do Freigut Thallern, což je vinařství cisterciáckého kláštera Heiligenkreuz a jedno z nejstarších vinařství Rakouska. Samotný klášter Heiligenkreuz patří k duchovním centrům Rakouska: v rámci každodenních prohlídek je možné navštívit hroby rodu Babenbergů, gotickou křížovou chodbu a neuvěřitelně krásnou kapitulu. Lázeňské město Baden s barokním kouzlem čeká s divadlem, operou a Casinem na své hosty. Biosférický park Vídeňský les, nazýván také jako „zelené plíce Vídně“ je oblíbeným výletním a rekreačním cílem. A v neposlední řadě: excelentní voda k vínu pochází z vídeňského gravitačního vodovodu, tzn. přímou cestou z Alp!

Vinařská cesta Thermenregion