Rosarium Baden bei Wien, © Rainer Mirau

Audience u císaře: Baden bei Wien

Dovolená v městečku Baden bei Wien znamená letní radovánky v ryzí podobě: tady si užíváte života na každém rohu, nalézáte nekonečnou inspiraci a touláte se kouzelnými vinařskými vesničkami.

Má to svůj důvod, proč bylo městečko Baden bei Wien oblíbenou letní rezidencí císařů a králů. Anebo lépe řečeno celé vybrané společnosti. Ještě dnes okouzlí lázeňské město v období od května do října svým milým šarmem a během slavnosti růží omámí vůní z 800 různých odrůd růží.

Koupel plná kultury a růží

Kdo prochází pěší zónou v Badenu, musí zaručeně podlehnout císařské auře, jež toto místo vyzařuje. Milé a malé obchůdky se řadí jeden za druhým; není možné jen tak projít kolem Beethovenových pralinek (bílá čokoláda, karamel se smetanovým likérem a Fleur de sel Crunch!) u mistra cukráře Herwiga Gassera v jeho cukrárně „Süßes vom Feinsten" v císařském domě Kaiserhaus. V domě Kaiserhaus se mimo jiné konají různé výstavy o historii a osobnostech rodu Habsburků, prohlédnout si pak můžete nádherné rozárium, jednu z největších sbírek růží v Evropě. Odtud už je to kousek do Beethovenova domu, kde již čeká „Test sluchu á la Beethoven“ – je obdivuhodné, jak mistr dokázal prakticky bez sluchu skládat svá velkolepá díla. 

Po stopách požitku

Kolem Badenu snad není turistická trasa, která by nevedla ke kulinářskému cíli. Přesto máme dvě oblíbené: turistická stezka k Rudolhofu – zkrácená varianta Badenské kulturní turistické stezky – vede lázeňským parkem kolem Beethovenova chrámu s bohatou vyhlídkou a dále Vídeňským lesem k restauraci „Rudolfshof“. Koho to více táhne k vodě a vínu, ten bude správně na „Vodovodní turistické stezce“ (na jaře a na podzim je tady oblíbená požitkářská míle Genussmeile!) a ve vinařské vesničce Gumpoldskirchen se mu dostane náležité odměny. Gurmánský zážitek poskytnou především vína typická pro oblast Thermenregion, jako je Rotgipfler a Zierfandler, a samozřejmě také typická nabídka místních vinných lokálů „Heurige“, přičemž my určitě radíme odbočit k 3erHaus a dopřát si rakouskou šunku, ovčí sýr, teplý „Tafelspitz“ s čerstvým křenem a vídeňské meruňkové knedlíky se zmrzlinou! Zpět do Badenu se můžete vydat pohodlně vlakem (pokud vás přece jen něco opravdu nenamotivuje k pohybu) a na naše doporučení přespíte ve stylovém At the Park Hotel.

Rien ne va plus: lépe to ani nejde

Skutečně císařsky se bydlí i v zámeckém hotelu Hotel Schloss Weikersdorf  – včetně relaxace v úžasném SPA. Po kompletní obnově všech životních funkcí máte opět volnou chvíli pro další zážitky v Badenu: tentokrát se jde na památkově chráněný „Grüner Markt“ (Zelený trh) s nádhernými zeleninovými stánky a vinotékou Hauervinothek, kde si během dovolené může zaskočit na skleničku už i dopoledne.  Nedaleko odsud se nachází Muzeum Arnulfa Rainera v bývalých ženských lázních, a protože po umění vyhladoví, pojedeme (opět vlakem!) do klášterního hostince Klostergasthaus Thallern na pozdní oběd. A protože místní klasika – smažené kuřátko – je povinností, půjde se zpátky do Badenu pěšky po 1. vídeňské vodovodní stezce. Po návratu se ještě jednou projdeme romantickými barokními uličkami a zaskočíme do Café Clementine, kde si poručíme – pozor, hrozí závislost! - kousek badenského růžového lanýžového dortu (decentní chuť po růžích, plná chuť čokolády), než náš fantastický den zakončíme v Casino Baden se šampaňským a žetony v pompézním prostředí epochy Fin de Siecle.

Doporučení a tipy pro váš pobyt v Baden