Spitz an der Donau ve Wachau, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Dunaj Dolní Rakousko

Malebná krajina, vzácné kulturní klenoty, exkluzivní pochoutky a vína – Dunaj v Dolním Rakousku je zárukou spousty výjimečných okamžiků.

Na své cestě z Horního Rakouska až po slovenskou hranici protéká Dunaj na 286 km kolem starých kulturních krajin jako Nibelungengau a Wachau, razí si cestu mezi mírnými kopečky Wagramu a širokými pláněmi Tullnské pánve, aby za hranicí Vídně v „zemi Římanů“ Carnuntum Marchfeld (Moravské pole) nabídl spojení divoké přírody, antické kultury a barokních radovánek.

Ušlechtilá vína od Wachau až po Carnuntum

Příroda kolem Dunaje se ukazuje v kouzelné podobě: panenská jako v národním parku Donau-Auen, umělecky ztvárněná jako v klášterních, zámeckých nebo ukázkových zahradách, např. v Garten Tulln. Jiný typ krajiny je cílem gurmánské turistiky: ve vinicích kolem Dunaje vznikají jedny z nejlepších tekutin světa. Kolem kvalitní vinařské kultury mezi oblastmi Wachau a Carnuntum se rozvinula prvotřídní gastronomická scéna. Paleta skvělých adres sahá od útulných sklepních uliček přes stylové hostince až po exkluzivní hvězdičkové restaurace. 

Na lodi a na kole

Kdokoliv měl v Rakousku moc v rukou, zanechal podél břehů Dunaje své stopy: zbytky římských měst a tvrzí, středověké hrady, barokní kláštery a zámky. Ještě dnes slouží řeka jako dopravní tepna: plavba lodí, především oblastí Wachau – památkou UNESCO, patří k povinnému programu každého návštěvníka. Ale také cesta na kole kolem Dunaje je velmi oblíbená – například na Dunajské cyklostezce, nejoblíbenější cyklotrase střední Evropy. 

www.donau.com