Větrný mlýn v Retzu v regionu Weinviertel, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Weinviertel

Napříč vinohrady a sklepními uličkami se poznává Weinviertel, ideální místo pro pohodové a zábavné cestování. A také a především na kole.

14 000 vinařů v tomto zvlněném regionu severně od Vídně vyrobí celou třetinu všech rakouských vín. Není divu, že jako host zde na tekutinu z hroznů natrefíte téměř na každém kroku - při útulném posezení ve vinných šencích a sklepích, na túrách nebo veselé projížďce s traktorem, na některé z tradičních vinařských slavností nebo na výletě do idylických sklepních uliček.

Tam, kde bydlí víno

Sklepní uličky ve Weinviertelu – dnes už nejen místo pro výrobu a skladování vína, ale také oáza klidu. Krásná ulička v Hadresu, romantická ve Falkensteinu nebo ohromující sklepní komplex v Retzu, podzemní město, které je rozsáhlejší než to nadzemní nad ním  - příjemné poznávání tohoto světa sklepních uliček nabízejí vyškolení průvodci, jež povykládají spoustu zábavných a zajímavých informací o historii, architektuře, o práci ve sklepě a vínu dozrávajícím pod zemí a čekajícím na ochutnávku.

Cyklistika na cestách vína

V žádném případě ale neplatí, že by Weinviertel učaroval jen milovníkům vína. Nadšeni jsou zde také cyklisté, vždyť rozsáhlá síť s 1 600 km nabízí rodinné trasy mimo silniční provoz a bez delších stoupání. Stezky vedou malebnými vinicemi a romantickými sklepními uličkami k hradům, zámkům a muzeím. A samozřejmě za vínem: 10 vinařských cyklostezek pojmenovaných podle odrůd vína protkávají na přibližně 760 km celý Weinviertel. Jednotlivé trasy zvládnou i cyklisté požitkáři většinou během jednoho dne, je možné je ale skvěle propojit ve vícedenní etapy.

 

www.weinviertel.at