St. Georgen in der Klaus v regionu Mostviertel, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Mostviertel

Lehce zvlněný sever – tady se daří hruškám. Hornatý jih – tady se kdysi těžilo a vyrábělo železo. Mnohotvárnost Mostviertelu působí jako půvabný kontrast.

Kraj mezi Dunajem a Alpami je rájem dovolených, který svádí k rozmanitým cestám za poznáním, k horskému dobrodružství a příjemné rekreaci pro celou rodinu. Mírná a divoká oblast mezi městečky Ybbs a Enns vytváří různorodou krajinu.

Od hrušky k železu

V posledních dubnových týdnech jakoby se Mostviertel vznášel v oblacích: tehdy totiž rozkvetou hrušně v nevídaném množství. Kolem hruškového moštu, tedy zkvašené hruškové šťávy, se rozvinula jedinečná kulinářská kultura, která se projevuje nejenom v podobě místních lahůdek, ale také v cestovním ruchu: moštové šenky, moštoví baroni, dům hruškového moštu, cyklostezka po stopách moštu, pobyty na statku – hruška je zde průvodcem ke šťavnatým zážitkům na dovolené. Čím jižněji, tím drsnější se stává ráz krajiny. Bizarní skalní útvary, hluboké soutěsky a bouřlivé vodní toky utvářejí divoký horský svět kolem Ötscheru, Hochkaru a Dürrensteinu. Tady byl domov „černých hrabat“, jak se kdysi říkalo mocným majitelům hutí a kováren, vlast uhlířů a dřevorubců.

Za poznáním kultury

Muzea a tematické stezky na mostviertelské Eisenstraße vyprávějí o časech, kdy byla tato oblast srdcem hutnického průmyslu. Kromě železa a moštu má ale Mostviertel v nabídce ještě další zajímavosti: třeba horskou krajinu, která v létě i v zimě vybízí k poznání a turistice, skvostné kláštery, jež potěší srdce každého příznivce kultury; každého příznivce kultury; údolí Traisental - jednu z nejstarších vinařských oblastí Evropy, jejíž svěží vína s ovocným nádechem platí jako tajný tip; a konečně dolnorakouské hlavní město St. Pölten, ve kterém se harmonicky spojily baroko, secese a moderna. 

www.mostviertel.at