Skialpinismus

Do kopce se stoupá s lyžemi na zádech, dolů se sjíždí v nedotčeném prašanu.

Se stoupacími pásy nalepenými na skluznici stoupáte do kopce po nádherných svazích hor Ötscher nebo Schneeberg. A následuje pohled z vrcholu dolů do údolí – plný vyčerpání, ale zároveň štěstí. A potom – svoboda a zážitek, který stojí za všechnu námahu: jízda na nedotčených svazích a v oblacích prašanu!

Pěšky na Ötscher, Gippel a Göller
Ötscher Schutzhaus v nadmořské výšce 1 418 metrů, nejvýše položená chata v lyžařském středisku Lackenhof se mezitím skvěle etablovala jako místo setkávání skialpinistů. Také vrchol Göller v St. Aegydu s okouzlujícím výhledem přes oblast Mostviertel a Štýrsko je oblíbeným cílem vyznavačů skialpinismu. Výstupy lze zvládnout za relativně krátkou dobu. Pro lepší orientaci jsou pro různé varianty výstupů většinou upravené stopy – přes Gsenger nebo přes sedlo Lahnsattel. Kdo by si chtěl prohlédnout Annaberg shora, vydá se na Tirolerkogel (1 377 m) – buď po upravené zimní turistické stezce, nebo na skialpinistických lyžích. Odměnou za 1,5hodinový výstup bude pohádkový výhled, kdy je při pěkném počasí možné dohlédnout až na Hochschwab nebo Gesäuse.

Turistika na lyžích na nejvyšší horu Dolního Rakouska
Schneeberg s výškou 2076 m je známý nejenom jako nejvyšší hora Dolního Rakouska, ale také jako oblíbené místo pro skialpinistické túry. Od dolní a horní stanice lanovky vede na nejvyšší vídeňský domácí vrchol spousta tras: ti vytrvalejší rádi vykreslují své stopy do sněhu na cestě k Wurzengrabenu (2 038 m). Protože se na Schneebergu již pohybujete ve vysokohorské oblasti, měla by první cesta vést vždy nejdříve do lyžařské a horolezecké školy Petere Große, kde je možné si objednat profesionální průvodce pro túry na lyžích. Kromě skialpinistických túr nabízí škola mimo jiné také freeridová dobrodružství a kurzy lezení v ledu.