Na pivo do pivovarského města Zwettl

Když zve město piva na krátkou dovolenou, nelze říci „ne“. A už vůbec ne, pokud je toto město tak krásné a rozmanité jako Zwettl.

Město Zwettl, známé také jako jeden z pólů chladu Rakouska, nadchne svou malebnou starou částí a chutným pivem. Kde se můžete nechat hýčkat a co je možné objevovat, se dočtete dále.

Po pivu je nejlepší zase pivo!

Město Zwettl idylicky rozložené mezi řekami Zwettl a Kamp je historickým centrem Waldviertelu s výbornou infrastrukturou. Kdo je fanouškem piva, měly by jeho první kroky směřovat do velkého soukromého pivovaru: u „Zwettler Dämmerschoppen“ se dozví vše o tekutém zlatu a samozřejmě nesmí chybět ani degustace proložená pivovarskou pletýnkou.  Po odpovídajícím posilnění se přejde do ohromujícího cisterciáckého kláštera Zwettl, historického stavebního klenotu a duchovního centra Waldviertelu s kouzelnou klášterní zahradou: doporučujeme komentovanou prohlídku (pro skupiny a individuální návštěvníky). U kláštera, který je od centra města vzdálený necelé 3 kilometry a je pohodlně dostupný i pěšky po stezce Thayaquellenwanderweg, se mimochodem každou sobotu prodávají čerství pstruzi a známi waldviertelští kapři!

Waldviertel osvěžuje

Pro ochlazení doporučujeme skočit do nádherně osvěžujících bazénů  Zwettlbad, které jsou také výchozím bodem mnoha pěších túr; jestli máte rádi turistiku, bezpodmínečně koukněte před vaší cestou do Zwettlu na turistický blog www.zwalk.at – najdete tady nejlepší tipy a doporučení včetně přesného popisu tras ve Zwettlu a okolí! Pro vodní živly máme ještě jeden absolutně tajný tip: nedaleko Zwettlu se nachází přehrada Ottenstein, kde můžete kempovat, koupat se a jezdit na lodičkách: nově můžete vyzkoušet i paddleboarding.

Dobrý pocit v žaludku

Po mnoha zážitcích přichází hlad. Podívali jsme se proto samozřejmě také na gastronomickou scénu Zwettlu a můžeme ještě za tepla doporučit pivní knedlíky v hostinci Wirtshaus im Demutsgraben. Anebo „vůbec nejlepší guláš ve Waldviertelu“ v restauraci Gasthof zum Dichter Robert Hamerling rodiny Schierhuber. Kdo má rád sladké, objedná si k odpolední kávě sladkou specialitu „Braustadt-Igel“ v cukrárně Schön na náměstí Dreifaltigkeitsplatz. Kdo by rád věděl, odkud co pochází, pak navštíví biopekárnu a cukrárnu Hölzl v Unterwindhangu a bramborový svět Erdäpfelwelt Schweiggers. Nejlepší produkty regionu najdete ale také pohodlně na farmářských trzích ve Zwettlu vždy každý pátek od 8 hodin.

Spánek pro krásu královen nákupů

Kolem náměstí Markplatz s barevnou Hundertwasserovou kašnou se za barokními fasádami ukrývají četné obchůdky. Náš tip na nákupy: vychutnejte si historické prostředí, nakoukněte do prvního obchodu Sonnentor  „Unterm Hollerbusch“. Že tady má řemeslo zlaté dno se můžete přesvědčit i přímo v dílnách: v křištálovém studiu KRISTALLIUM Erwin Weber a u soustružníka Andrease Reitera můžete přihlížet práci řemeslníků, po domluvě předem dokonce můžete i vy přiložit ruku k dílu: a samozřejmě nakupovat. Poněvadž jeden den je na Zwettl málo, máme pro vás ještě jeden tip na hotel: oblíbený „Schwarz Alm“ s velkou wellness zónou v klidné části na okraji města, včetně lesní turistické stezky vedoucí do centra starého města.