Iron Curtain Trail, © Niederösterreich Werbung/ Franziska Consolati

Thayarunde

Na kole po trase bývalé železnice v oblasti Thayaland

Na 111 km dlouhé cyklostezce Thayarunde objevují cyklisté Waldviertel z části po trase bývalé železnice. Přeshraniční cyklostezka mezi Rakouskem a Českou republikou vede kolem zajímavých památek, jako je hrad Raabs. Rodiny a prarodiče s vnoučaty si vychutnají pohodovou jízdu na kole s elektropohonem nebo i bez něj. Znavené svaly se totiž rychle zotaví při koupání v řece.

Stezka vede po bývalé železniční trati dráhy Thayatal-Bahn (Waidhofen-Slavonice) a dráhy Göpfritz-Raabs-Bahn.  Parním lokomotivám můžeme vděčit za to, že stezka dnes vede po rovině. Poněvadž parní lokomotivy nemohly zvládnout žádná větší stoupání, museli stavební inženýři krajinu „vyrovnat“. Proto se na cyklostezce Thayarunde šlape do pedálů tak lehoučce.

Cyklistický ráj pro rodiny

Po málo frekventovaných silnicích přejedou cyklisté požitkáři od jedné železniční tratě k druhé. Na cyklostezku Thayarunde je možné pohodlně dojet vlakem z Vídně a stezka je výborně napojená na další. Dobrá příležitost poznat také hned TOP cyklotrasy Kamp-Thaya-March-Radroute a Iron Curtain Trail (Euro Velo 13). Na trase je spousta zajímavostí k objevování: ať už staré pozůstatky železnice, kamenné značky u cesty, které oznamují ujeté kilometry, nebo ovocné plané stromy a keře, jež zvou na malé zamlsání, anebo velké mosty, jež skýtají pohled do poklidné vody řeky Thaya. V létě dopřejí četná koupaliště a místa v řece ochlazující okamžiky.

Trasa zahrnuje také pohled k sousedům a umožní poznat renesanční městečko Slavonice a původní letovisko Písečné – při této příležitosti se doporučuje navštívit také židovský hřbitov v Písečném. K návštěvě a zastavení rovněž zve v oblasti Thayatal spousta zámků, klášterů, hradů a zřícenin.

Zde přejdete k interaktivní mapě cyklostezky Thayarunde!

Etapy okruhu Thayarunde