Streckentypen Mountainbike, © Niederösterreich-Werbung/Markus Frühmann

Čtyři typy MTB tras

V roli mountainbikera je nejlepší vydat se na trasu, která odpovídá vlastním schopnostem – různé typy a stupně obtížnosti tras pomůžou při výběru.

Bikerské trasy se v zásadě dělí na MTB trasu, trasu pro trekingové i horské kolo, singletrail a sdílenou trasu. Všechny trasy se ještě rozdělují na lehké (modré), středně těžké (červené) a těžké (černé).

Správné zaměření trasy

MTB trasy mají menší podíl asfaltového povrchu než trasy pro horská a trekingová kola společně a platí proto jako favorizovaný typ vášnivých mountainbikerů.  Na trasách pro trekingová kola jezdí spíše cykloturisté nebo někdy také jezdci na elektrokolech. Oba typy tras mohou ale obsahovat jak singletraily, tak také sdílené traily, přičemž poslední jmenovaný typ je rovněž hojně využíván turisty. Z toho důvodu je tady nutné důsledně dodržovat bikerská pravidla fair play a jezdit velmi pozorně.

Typy mtb tras

MTB trasa, značení

MTB trasy

MTB trasu charakterizuje povrch, délka, převýšení nebo počet singletrailů a dělí se na tři stupně obtížnosti.

Číst dále
Singletrail, popis

MTB singletrail

Singletraily jsou náročnější úseky, mezi bikery velmi oblíbené, které většinou vedou přes kameny, kořeny a profilovanými zatáčkami.

Číst dále
Sdílené traily, Pielachtal, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Sdílený trail

Sdílené traily jsou speciální variantou singletrailů, které se mohou používat jak pro pěší chůzi, tak také pro jízdu na horském kole.

Číst dále