Kellergasse Galgenberg Winter, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Weinviertelský advent ve sklepních uličkách.

Jedinečné okamžiky, vinofilní výhled a nezaměnitelná gastronomie jsou přílohy, díky kterým se Weinviertel právě v adventním období stává nezapomenutelným.

V západním Weinviertelu je adventní čas zároveň časem sklepních uliček. Tam, kde se vinohrady zahalené do zimního chladu vinou kolem mírných kopečků a každé sousto chutná po svěžesti a čerstvosti regionu, tam lze strávit předvánoční čas nádherně útulně.

Královské výškové lety a zádumčivé sklepní uličky

Jakmile přijedete do weinviertelské idylky, opravdu královsky se můžete ubytovat v nádherném zámeckém hotelu Schlosshotel Mailberg obklopeném vinicemi a uprostřed napínavých (rytířských) příběhů. Kdo přijede kolem poledne, může se hned zúčastnit každodenní prohlídky a dozvědět se více o tomto ohromujícím zámeckém hotelu (a jeho skvělé vinotéce!). Náš tip: Prodlužte si prohlídkový okruh a navštivte výhlednu Alberndorf, která je vzdálená jen 12 minut a nabízí nejlepší výhled na celý vinařský region sahající za pěkného počasí až k Dunaji a do České republiky. Protože se na čerstvém vzduchu rychle vyhládne, doporučujeme si pak zajít na hostinské pochoutky v restauraci Gasthaus Bsteh – kde si můžete doplnit své zásoby domácími marmeládami, kompoty a bylinkovými sirupy. Večer se určitě musíte vydat na procházku adventními trhy. Okouzlující je především Loimgrui – sklepní vesnička poblíž Unterstinkenbrunnu, která je propojena úvozovými cestami. Přibližně 60 vinných sklepů zde nabízí skvělá vína, domácí pálenky a kulinářské pochoutky jako selátko na rožni nebo „andělské lokny“. Neméně impozantní je advent v Hadresu, nejdelší sklepní uličce kraje, kde se ochutnávají domácí pochoutky z kuchyně a ze sklepa.

Advent ve znamení vína s Madame Crousto a spol.

Po výborné zámecké snídani se vydáte na objevnou túru sklepními uličkami Mailbergu. Posilnění a zahřátí vám dopřeje Madame Crousto, Rainer Roggen a Robert de Vino, nesmírně výtečné domácí biochleby v pekárně Bäckerei Öfferl v obci Gaubitsch. Mladý šéf vkládá do svého řemesla tolik lásky, že ji vnímáte každým soustem. Po správném posilnění se nabízí návštěva vinařství Weingut Prechtl, kde ochutnáte veltlínské zelené Weinviertler DAC a můžete si vzít láhev i s sebou domů. Na večer máme ještě jeden weinviertelský tip od místních: advent ve sklepní uličce Großharras. Jen pár minut od Mailbergu tady najdete adventní idylku vzdálenou od veškerého ruchu a přeplněných stánků. Domácí prezentují své vánoční výtvory v malém, příjemném a romantickém duchu, jak je pro region obvyklé. A jestliže pak kručí v žaludku, zavítejte nejlépe do Weindomizil Hagn a kromě rizota na bílém víně s pěti druhy koření si vychutnejte fantastický pohled na osvětlený zámek Mailberg, než se vydáte na cestu zpátky do hotelu.

Poslední rundu Weinvertelu, prosím.

Po poslední procházce zámeckým parkem, posledních meditačních chvilkách uprostřed vinic čeká cesta domů. Ale ne dříve, než poctíte svou návštěvou Pollak’s Retzbacherhof. Protože tady – a hlavně tady – jak se říká, se ochutnává Weinviertel se všemi jeho odstíny chuti. Dobrou chuť!

Mapa