Od chaty k chatě na Raxu

Reichenau an der Rax a Payerbach jsou ideálními výchozími body pro turistiku s bohatými výhledy a pro zážitkové túry.

Vrcholným bodem Vídeňských Alp je určitě Rax. Ale zážitkem je nejen výhled v ráji výhledů, ale také chaty. Které z nich doporučujeme, kde můžete přenocovat a co vše ještě můžete prožít, se dočtete zde.

Reichenau an der Rax: zážitkové putování od chaty k chatě

Nejkrásnější pěší túry v Reichenau an der Rax mají společný výchozí bod: lanovku Rax-Seilbahn. Oblíbeným „sportem“ tady nahoře je putování od chaty k chatě – tzv. Hüttenhüpfen, což při tolika chatách plných chutí není divu. Našim favoritem je prodloužená 2denní trasa. Z horského hostince Raxalpe s vlastní sluneční terasou a skvělou možností na přespání vede trasa kolem chat OttohausNeue Seehütte k chatě Habsburghaus, kde lze také výborně přenocovat a vychutnat si asi nejkrásnější západ slunce na vrcholku Rax. Pro rodiny je velmi příznivá krátká trasa. Od horského hostince Raxalpe se dostanete k chatám Ottohaus a Neue Seehütte, kde byste bezpodmínečně měli ochutnat vepřovou pečínku přímo z pece a domácí tvarohový štrúdl, než se vydáte na cestu zpátky. Tip, který se vyplatí vidět: u chaty Ottohaus se rozprostírá alpská zahrada o rozloze 4 000 m². Kdo by chtěl nocovat v údolí, tomu doporučujeme Raxalpenhof s fascinující bylinkovou zahrádkou. Cestou do Payerbachu je na programu krátká odbočka k zámku Wartholz. Bývalá císařská vila s idylickým parkem s grandiózním výhledem na pohoří Rax a rovněž staré zámecké zahradnictví s elegantní kavárnou zvou k zastavení.

Payerbach: místo pro požitkáře

Již samotný Payerbach stojí za cestu. Tady na historickém nádraží uvidíte památku UNESCO – železnici Semmering a viadukt Schwarza ohromuje svými 13 klenbovými oblouky. Náš tip: určitě navštivte Vinodukt (vinotéku ve viaduktu Schwarza), ochutnejte vína z oblasti od Vídně po Triest – ze všech regionů, kterými vede horská trať. Ve znamení chuti se odehrává také farmářský trh Jakobi-Markt, na kterém se vždy 1. sobotu v měsíci nabízejí regionální produkty. S čerstvým proviantem v batohu zvou na túru naše dvě oblíbené trasy: buď směrem k Naturfreundehaus Knofeleben, chatě s regionální kuchyní, kde získáte další razítko do svého turistického pasu a pohodlně můžete setrvat přes noc. Anebo po trase k restauraci a hotelu Looshaus, od architekta Adolfe Loose, kterou pohodlně i s dětmi zvládnete za 2 hodiny. V impozantním bývalém obývacím pokoji restaurace vysokém přes 2 patra vám doporučujeme ochutnat pstruha z Kreuzbergu nebo speciality z divočiny a vychutnat si ohromující výhled na Rax a Schneeberg. V údolí pro vás máme nachystaný ještě jeden relaxační tip na přespání: hotel Payerbacherhof s biosaunou, whirlpoolem a relaxační zónou, jež byl postaven ve stejnou dobu jako železnice Semmering.