Kolem Ötscheru

Tyto zajímavosti a výhledy vás očekávají na vrcholu Ötscher, tzv. „Pradědu“ Mostviertelu.

Byli jsme na cestách v Mostviertelu a pokořili tam pro vás vrcholy Ötscher a Gemeindealpe. Při tom jsme nasbírali různé tipy, které jsou nápomocné, zábavné, dobrodružné a především velmi užitečné, ať už svou cestu začínáte v Annabergu, Wienerbrucku nebo Mitterbachu.

Ötschergräben: to nejlepší z rakouského Grand Canyonu

Ötscher, symbol Mostviertelu, nadchne fantastickým výhledem a nádhernou faunou a flórou v přírodním parku Ötscher-Tormäuer. Pořád ještě jsme ohromeni tím, že přírodní park je svou rozlohou 170 km2 dokonce větší než celé Lichtenštejnsko. Tomu odpovídá množství zážitků v centru přírodního parku Naturparkzentrum Ötscher-Basis Wienerbruck a jeho okolí. My ale začneme tipem na občerstvení: v restauraci Naturparkzentrum Ötscher-Basis byste měli bezpodmínečně ochutnat ovčí sýr z Annabergu a domluvit si výběr piva z pivovaru Erzbräu na cestu s sebou. V návštěvnickém centru se na objednání nabízejí také komentované túry s průvodci přírodou. Kdo vyrazí na cestu sám, měl by své kroky směřovat k chatě Schutzhaus Vorderötscher. Cesta tam vede kolem elektrárny Stierwaschboden a dále pak impozantními soutěskami Ötschergräben k vodopádům Mira a Schleier.

Gemeindealpe: pohodlný výstup, razantní sestup

Kdo přenocuje na vrcholu Vorderötscher, může následující den rovnou zdolat sousední horu Gemeindealpe. Anebo svůj výstup zahájit z pohodlného kvartýru v údolí, například Urlaub am Bahnhof Wienerbruck. V tomto případě přespíte v již uzavřeném nádraží, kde se samozřejmě doporučuje jízda nostalgickou Mariazellskou úzkokolejkou (Mariazellerbahn) – která začíná přímo před domem a dovoze vás do Mitterbachu. Náš tip na pěší túru: určitě se rozhodněte pro oblíbený výstup z Zellerainu na Gemeindealpe. Túra vede přes louky a pastviny prokládané vápencem s nádhernými výhledy na panorama hor a kolem malých potoků a modrého hořce. Kdo má raději pohodlí, využije směrem nahoru sedačkovou lanovku z Mitterbachu. Vyhlášeným cílem všech návštěvníků je nejenom vrchol samotný, ale také nová chata Terzerhaus. Tam již čeká úžasné místečko na panoramatické terase s tím nejkrásnějším výhledem na celé území Mariazeller Land. Náš pochoutkářský tip: čerstvý domácí jablkový štrúdl přímo z pece! Pro dobré trávení se skvěle hodí nádherná panoramatická okružní stezka, než se pak vydáte pěšky nebo sedačkou k prostřední stanici lanovky, kde se vyplatí krátký odpočinek v chatě s’Balzplatzerl. Tam si určitě objednejte regionální burger „Franzis Gmoaoim-Burger“, než přestoupíte rovnou na terénní koloběžky a motokáry. Mimochodem: těm, kteří tolik netouží po dobrodružství, doporučujeme pokračovat pěšky po lesní cestě nebo pěšince do údolí.

Pro pilné sběrače turistických razítek a milovníky turistiky máme ještě jeden extra tip navíc: kdo se z Annabergu vyšplhá také na Tirolerkogel nebo vystoupá na Hennesteck, tomu doporučujeme zastavení v chatách Annaberger Haus a Anna-Alm. S těmito dalšími dvěma razítky totiž zvládnete 2 plné turistické pasy za jednu dovolenou a zvýšíte tak svou šanci na výhru!

Doporučení a tipy:

S podporou kraje a Evropské Unie

  • Förderlogo_noe_cz
  • Förderlogo_LE14-20_cz
  • Förderlogo_leader_cz
  • Förderlogo_EU_cz