Cyklistický výlet, © Franziska Consolati

V srdci Evropy: cyklistika bez hranic na trase EuroVelo

Přeshraniční cyklistika Dolním Rakouskem na trasách EuroVelo 9 a EuroVelo13.

Cyklistiku plnou historie lze zažít v Dolním Rakousku na velkých evropských cyklotrasách EuroVelo 9 a EuroVelo13, které prochází regiony Waldviertel, Weinviertel a Vídeňské Alpy.

Napříč Dolním Rakouskem:  Dunajská cyklostezka v délce 260 kilometrů

Dunajská cyklostezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám Evropy. Nikde jinde se nevyskytuje tolik rozmanitostí jako podél této trasy, na které míjíte významné zámky a římská města. Odpočinek je nejlépe si dopřát ve vinohradu nebo ve známých „Heurige“. Kdo se zakousne do šťavnaté meruňky z Wachau nebo si znavená lýtka osvěží v Dunaji, ocení prosluněná lákadla přírody. A je jedno, jestli vyrazíte s celou rodinou nebo na elektrokole: Dunajská cyklostezka vám umožní bez hranic nejen jízdu na kole, ale i veškeré požitky.

Na cestách na severu

Na 111 km dlouhé cyklostezce Thayarunda objevují cyklisté Waldviertel i částečně podél bývalé železnice Thayatal-Bahn (Waidhofen-Slavonice). Přeshraniční cyklostezka mezi Rakouskem a Českem prochází kolem zajímavých památek, jako je třeba hrad Raabs, a umožní i nahlédnout do renesančního města Slavonice a do letoviska Písečné. Také největší vinařskou oblast Rakouska na severovýchodě od hlavního města Vídně můžete skvěle prozkoumat na kole. Doporučujeme zastavení u tradičních „Heurige “ (vinné šenky, v kterých se servíruje i občerstvení). „Heurige“ mají sezónu po celý rok, a který z těchto lokálů má zrovna otevřeno, ukáže kalendář „Heurigenkalender“.

EuroVelo 9 a Thermenradweg

Napříč Dolním Rakouskem probíhá EuroVelo 9, která přichází z České republiky a pokračuje přes Weinviertel, Vídeň a po cyklostezce Thermenradweg až do Vídeňských Alp. Trasu EuroVelo 9 lze pohodlně projet ve třech etapách: první etapa od Břeclavi do Vídně (90 km), druhá etapa jako „Thermenradweg“ z Vídně do Kleinwolkersdorfu (56 km) a třetí etapa z Wiener Neustadt do Mönichkirchenu (55 km). Na druhé etapě si přijdou na své požitkáři: vinné šenky leží prakticky na cyklostezce. Na třetím úseku je odměnou nádherné panorama vrcholů vídeňského alpského oblouku v cílové rovince.

Cyklostezka železné opony, Iron Curtain Trail a EuroVelo 13

O historii rozdělené Evropy se dozvíte více na cyklostezce Iron Curtain Trail (EuroVelo 13). „Železná opona“ vedoucí od Barentsova moře až k Černému moři dělila téměř půlstoletí Evropu na dvě poloviny – na Východ a Západ. V dřívějších zakázaných pásmech tak vznikaly biotopy, takzvaný „Zelený pás“, kde se mohl nerušeně vyvíjet svět zvířat a rostlin.

Trasa EuroVelo 13 ohromuje také v číslech: na 10 400 kilometrech mohou cyklisté zažít 20 zemí, 14 památek UNESCO a tři evropská moře. V Dolním Rakousku oceňují cyklisté EuroVelo 13, která nejenže propojuje Waldviertel a Weinviertel, ale požitkářům na kolech dopřeje také šarmantní pauzy v romantických sklepních uličkách známých vinařských obcí, jako je Retz, Laa an der Thaya a Poysdorf.