Velké cyklistické potěšení podél bývalých železničních tratí, © Waldviertel Tourismus, ishootpeople.at

Nastupte si, prosím: na kole po stopách starých lokomotiv

V Dolním Rakousku najdou cyklisté požitkáři a rodiny s dětmi zajímavé cyklotrasy na zrušených železničních tratích

Díky rovinatému vedení trasy je cyklistika na opuštěných železničních tratích velmi oblíbená. Na drážních cyklotrasách Dolního Rakouska mohou cyklisté stejně dobře relaxovat, jako se aktivně vyžívat. Proměna železnice v cyklostezku je víc než zajímavá. V Dolním Rakousku si rodiny a pohodáři na kolech vychutnají jízdu na cyklotrasách vedoucích po opuštěných železničních tratích. Kouřící parní lokomotivy tenkrát ještě nemohly zvládat žádná větší stoupání. Stavitelům železnic tehdejší doby vděčí dnes vyznavači pohodové cyklistiky za rovinatý terén vedení trasy. Stavitelé totiž tenkrát museli krajinu extra vyrovnat.

Cykloturistika na opuštěných železničních tratích

V Mostviertelu se těší jízdě na kole po trase bývalé železniční trati Ybbstalbahn velcí i malí cyklisté. Po trase staré železnice si rodiny s dětmi vychutnají rovinku v srdci Ybbstalské cyklostezky – v úseku, který byl v roce 2017 nově vybudován mezi obcemi Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See. Vedení trasy garantuje cyklistický zážitek: projíždí se kolem kamenných viaduktů, obloukových mostů, tunelem, romantickou soutěskou a užívají se chvilky oddechu na břehu křišťálově čisté řeky Ybbs.

Ve Waldviertelu se můžete soustředit jen na požitek z jízdy, když se vydáte po cyklostezce Thayarunde. Stezka vede příjemnou krajinou kolem pozůstatků železniční tratě, hradů a zámků. Volně rostoucí ovocné keře zvou na oddechovou pauzu.

Cyklistika pro děti: malí cyklisté na drátěném oři po stopách parní lokomotivy

Typické drážní tabule ukazují rodinám v úseku určeném dětem Radln-für-Kids Route ten správný směr trasy EuroVelo 9 od obce Stammersdorf bei Wien až do Weinvertielu a do Marchfeldu (Moravské pole).  Jednotlivá zastavení vyprávějí příběhy o dráze. Co přesně znamená „Bahnhofsbäumen“, „Lok-Fahr-Rad“ nebo „Eisenbahnbrunnen“, se objevitelé dozví nejpozději na konci cyklotrasy dlouhé 39 kilometrů (tipy na výlety: Železniční muzeum v Deutsch-Wagramu). Odbočka z Traisentalské cyklostezky, železniční cyklostezka Türnitzer-Bahnradweg - „Tolle Tunnel Tour/Skvělá tunelová trasa“ mezi obcemi Freiland a Türnitz – potěší každé dětské srdce. Celých 9 kilometrů tady jedete zcela bezpečně mimo motorovou dopravu a projíždíte třemi tunely: Prinztaltunnel (133 m), Moosbach Tunnel (32 m) a Dickenauer Tunnel (155 m). V cíli v Türnitzu se celá rodina pobaví na nejmodernější bobové dráze Dolního Rakouska, na Eibl-Jet.

Přehled nejzajímavějších drážních tras Dolního Rakouska: