Zažijte region jižně od Vídně na kole, © (c) Wienerwald Tourismus GmbH/Raimo Rumpler

Kolo, kultura a požitek u řeky

Zažijte region jižně od Vídně na kole: na cestách kolem Vídeňského novoměstského kanálu v oblasti Thermenregion Wienerwald

Osvěžující jízda podél vody, široký rozhled na vinice hýčkané sluncem a rozlehlá pole oblasti Thermenregion ve Vídeňském lese (Wienerwald). Cestou se pravidelně objevují historické stavby jako zdymadla, mosty a akvadukty. Tam, kde kdysi lodě převážely z města Wiener Neustadt do Vídně uhlí, cihly a dřevo, se dnes cyklisté kochají líbeznou krajinou. Wiener Neustädter Kanal, neboli Vídeňský novoměstský kanál, a místa rozmístěná na jeho březích vyprávějí zajímavý kousek průmyslové historie a nabízejí bohatý prostor pro poznávání. Na gurmánská a požitková zastavení lákají vinné šenky, pohostinství, muzea, výletní cíle a historické lázně.

Za vínem.

Stejně jako kdysi i dnes propojuje Vídeňský novoměstský kanál města a místa s nejrůznějším charakterem, která vykládají příběhy o víně, termálních pramenech a o průmyslu, jenž byl dříve charakteristickým prvkem regionu.

Kdo se vydá na cestu na kole, přijede od Vídně do Vösendorfu, pokračuje dále přes obce Biedermannsdorf, Laxenburg, Guntramsdorf, Gumpoldskirchen, Traiskirchen, Pfaffstätten, Baden, Bad Vöslau, Kottingbrunn, Leobersdorf, Schönau an der Triesting, Sollenau, Ebenfurth a nakonec do Wiener Neustadt, dějiště Dolnorakouské zemské výstavy 2019. 

Praktický tip: všechna místa jsou dostupná vlakem nebo autobusem. Začátek a cíl své cesty je tak možné si zvolit dle libosti.

U vody.

Vídeňský novoměstský kanál můžete nejlépe prozkoumat na kole. Kdo chce podniknout delší jízdu, napojí se z Dunajské cyklostezky (Euro Velo 9) nebo přímo z Euro Velo 9 směrem od Weinviertelu na nově značený úsek cyklostezky Thermenradweg. Z Vídně do Wiener Neustadt  je to přibližně 60 pohodových kilometrů regionem vína a termálních pramenů.   Trasa vede téměř po rovině a z velké části podél vody. Nové odpočívky zvou k zastavení, nové ukazatele navigují do obcí na trase.

Na cyklostezku termálních pramenů Thermenradweg navazují další atraktivní cyklostezky:

Osvěžující objevy.

Ochlazení slibují výjimečné možnosti koupání nacházející se cestou: římské lázně Römertherme a venkovní komplex Thermalstrandbad v elegantním lázeňském městě Baden bei Wien nebo historické termální lázně Thermalbad v Bad Vöslau. Voda šplouchá a teče také v zámeckém parku Laxenburg, a to v jezírkách, potocích a přes vodopády.

Chutné hýčkání.  Dobré spaní.

Kdo se rád nechá kulinářsky hýčkat, zavítá do některého z TOP Heurigen oblasti Thermenregion Wienerwald nebo si vybere z nabídky gastronomických podniků přátelských k cyklistům anebo navštíví restauraci s označením „Wirtshauskultur Niederösterreich (Dolnorakouská kultura pohostinství)“. K přenocování se nabízejí specializované hotely „bett+bike“.