Nové letovisko u jezera Lunzer See

Letní osvěžení si dnes můžete vychutnat nejen v bývalých císařských letoviscích. Kdyby bylo Jeho Veličenstvo v té době pohyblivější, určitě byste na něj v Lunz am See narazili.

Všude je cítit letní svěžest, chladivé jezero probouzí novou chuť do života, příroda čeká na objevení, a to vše ve všeobjímající náruči kultury. Jezero Lunzer See toto vše splňuje. A nejen to. Okolí tohoto krásného jezera zasazeného do malebné horské krajiny je protkáno množstvím turistických tras. Právě Rothschildové ovlivnili charakter této úžasné části regionu Mostviertel. Zde se můžete vydat po jejich stopách a užít si léto, které nemůže být osvěžující.

Rothschildové a nové letovisko

Třpytivé smaragdově zelené jezero, jediná rakouská přírodní lokalita zapsaná na seznamu světového dědictví a země, kde se zastavil čas - o tom se přesvědčili i nároční Rothschildové. Proto najdete v okolí jezera Lunzer See a divočiny Langau-Rothwald v Dürrensteinu mnoho půvabných domů Rothschildů. Naštěstí proto, že to byl právě podnikatel a bankéř Albert Rothschild a jeho průkopnická myšlenka z roku 1875, která tuto divočinu vůbec umožnila, neboť zachránila rozsáhlé plochy dříve nedotčených lesů před zásahy lesníků a zachovala je tak pro budoucí generace. Dnes mu za to nemůžeme dostatečně poděkovat. Koneckonců se mu podařilo vytvořit jeden z posledních evropských lesů. Po tomto jedinečném místě, které bylo v roce 2017 jako první přírodní lokalita v Rakousku zapsáno na seznam světového dědictví, se čas od času konají pěší túry s průvodcem. Albert, jeden ze tří synů Anselma von Rothschild, který zdědil obrovský majetek svého otce, však vynikal i v jiných oblastech. Tento vizionář se zapsal do historie jako velký podporovatel místní komunity, podnikatel a filantrop, který spolu se svou ženou Bettinou trvale ovlivnil region Mostviertel a místní lesnictví. Jeho úcta k přírodě je dnes aktuálnější než kdykoli předtím. Nedotčená divočina, která se zachovala jen díky jeho nezištné oběti, je fascinující. Stejně jako architektonické dědictví rodiny. Mnoho domů rodiny Rothschildů bylo postaveno mezi Lackenhofem a Langau u Gamingu koncem 19. století ve stylu švýcarských chat a dodnes fascinují. Bývalá rodinná sídla, lesní správa, lovecký zámeček nebo bývalá pošta jsou mezitím staré více než 100 let. Ale jsou stále stejně krásné.
Právě tato vizionářská autentičnost a nefalšovaná přirozenost činí idylické jezero Lunzer See a jeho svěží okolí tak výjimečným. Tam můžete dokonale vnímat přírodu a cítit sami sebe. Můžete se těšit nejen na kulturu a kulinářské umění, ale i na život jako takový. Tak je tomu v novém středisku v Dolním Rakousku. Je čas se o tom přesvědčit na vlastní oči.

Osvěžující otužilost

Tato krásná krajina samozřejmě touží po tom, abyste ji prozkoumali. Je dobře, že touto osvěžující oblastí vede mnoho turistických tras uprostřed přírody zbarvené do sytě zelených a modrých tónů. Rothschildové se pravděpodobně kdysi procházeli kolem krásného jezera Lunzer See nebo se vydali na túru z Langau na horskou pastvinu Herrenalm. Můžete také prozkoumat části jedinečné divočiny. Rozkládá se v okolí Dürrensteinu a je domovem mnoha vzácných druhů zvířat a rostlin. Ačkoli se jedná především o lesní rezervaci, jsou zde také vysokohorské louky a skalnaté oblasti a pastviny. V této nádherné chráněné oblasti žije mnoho alpských druhů, od mloka alpského po sovu dlouhoocasou, od rysa ostrovida po orla skalního. Návštěvníci se proto mohou vydat pouze na tematické túry s průvodcem a na vyznačené turistické stezky a trasy. Máte dvě možnosti, jak si divočinu vyzkoušet na vlastní kůži - buď se vydáte po soví stezce, nebo se vydáte po delší a náročnější panoramatické stezce k chatě Ybbstalerhütte, kde můžete po náročném, ale velkolepém výstupu přenocovat. Pokud se chcete zchladit, můžete tak učinit v podzemí na trase Lackenhof - Ötscher - krápníková jeskyně - Schindelhütte. Krápníková jeskyně je opravdu skvělým místem k osvěžení. Brzy bude opět přístupná, což je skvělá zpráva.
Zlatý nápoj si můžete vychutnat ještě na jedné velmi osvěžující túře: na trase GeBIERgsweg Gaming (tzv. výčepní okruh). Ten je již legendou, protože návštěva kartuziánského kláštera Gaming je prakticky povinná. Kartuziánský klášter, který byl vysvěcen v roce 1342 a sekularizován v roce 1782, je největší ve střední Evropě. V době své největší slávy patřil k nejbohatším klášterům v Rakousku. A to je v něm vidět i dnes. Ve čtyřhvězdičkovém hotelu, který sídlí v budově kartuziánského kláštera Gaming, si můžete skvěle odpočinout. Kostel, barokní knihovna a prelátský sál povznášejí ducha, přestože - nebo právě proto - vyzařují zvláštní klid. V pivovaru v areálu kláštera můžete ochutnat pivo Kartausenbräu a sledovat jeho výrobu.
Dokonale si zde odpočinete při rybaření, kterým je oblast proslulá, o čemž svědčí i její legendární název: Ybbstalský pstruh. Tuto zálibu můžete provozovat u jezera Lunzer See v obci Göstling an der Ybbs - nebo objevit kouzlo rybaření na vlastní kůži. Muškaření v obci Opponitz je velmi zajímavé. A protože kultura k letní dovolené neodmyslitelně patří, máme pro vás ještě jeden tip: festival současné hudby wellenklaenge, který se každoročně koná na pódiu u jezera Lunzer See. Letos od 16. července do 31. července pod heslem "Prosperovat a zahynout".

Osvěžující letní sny mezi starobylými hradbami

Rodina Hoyosových vlastní již mnoho let rekreační dům Ferienhaus Hinterbreiteneben, který se nachází v idylickém prostředí, a starobylou chatu Holzknechthütte. Obzvláště osvěžující bude také pobyt v zámecké krčmě Schlosstaverne Lunz am See. Tajný tip se nachází uprostřed lesa a nabízí nádherný výhled na horu Scheiblingstein a po krátké procházce v Hammerherrenmuseum Lunz Am See se dozvíte, odkud pochází rčení "mít za ušima", německy "Dreck am Stecken" ("špína na klacku").