Habsburghaus Rax, © Robert Herbst

10 vysokohorských tras Dolního Rakouska

Vystoupali jsme na vrcholy s nejkrásnějšími vyhlídkami v Dolním Rakousku a sestavili pro vás přehled těch nejnáročnějších túr.

Fischerhütte, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Schneeberg – Nandlgrat

Téměř 14 kilometrů dlouhá, náročná horská túra na Schneeberg vyžaduje velmi dobrou kondici a koordinaci a vede zkušené trekaře podél vysokých skalních věží a srázů na takzvaném Nandlgratu nahoru na vrchol. Sílu pro sestup dolů lze načerpat z okouzlující krajiny u chat Fischerhütte nebo Edelweißhütte.

Číst dále
Sonnwendstein, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Od Maria Schutz k chatě Pollereshütte na Sonnwendsteinu

Pěší túra v délce 3,6 kilometrů od poutního místa Maria Schutz (Panny Marie Ochranitelky) vede po lesní cestě a dále přes severní stranu kopce Sonnwendstein po úzké příkré stezce Gebirgsjägersteig k chatě Pollereshütte. Hladoví trekaři se tady nechají hýčkat pochoutkami, jako je třeba Blunzengröstl nebo Pinzgauer Kaspressknödel. Na vrcholu v nadmořské výšce 1 523 metrů se nabízejí úchvatné výhledy na vídeňský alpský oblouk.

Číst dále
Eldorado pro turisty, © Veronika Marx

Přes Marienseer Schwaig k chatě Wetterkoglerhaus

3,5 kilometrů dlouhá cesta, která je vhodná pro celou rodinu, vede od biotopu v Mariensee přes pastviny Marienseer Schwaig k chatě Wetterkoglerhaus. Útulná horská chata Wetterkoglerhaus v nadmořské výšce 1 743 leží na nejvyšším bodě pohoří Wechsel, na masivu Hochwechsel, a nabízí proto ohromující výhled na region Wechselland.

Číst dále
Obersee, © Rene Jagersberger

Panoramatická trasa Ybbstalerhütte – Dürrenstein – Seetal

Na téměř 22 kilometrů dlouhou dvoudenní túru na Dürrenstein ve výšce 1 878 metrů s noclehem v chatě Ybbstalerhütte by si turisté měli vzít v každém případě s sebou i dobrou kondici. Cesta vede příkopy připomínajícími prales, kolem pólu chladu střední Evropy, přes kosodřevinová pole, pestré stepní louky a podél nejkrásnějších jezer údolí Ybbstal.

Číst dále
Annaberger Haus, © Karl Schachinger

Annaberg – Tirolerkogel – Eibl – Türnitz

Na horské túře dlouhé téměř 14,5 kilometrů čekají neskutečné výhledy na okolní kopce. Během jasných podzimních dnů je možné dohlédnout dokonce až do Wachau a Gesäuse! Trasa začíná v Annabergu, vede na Tirolerkogel k chatě Annaberger Haus a dále přes Eibl do Türnitzu. Zpátky do Annabergu lze dojet autobusem společnosti Postbus.

Číst dále
Ötscher, Rauher Kamm, © Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

Na Ötscher přes Rauher Kamm

Klasik mezi horskými túrami v Mostviertelu vede na přibližně 13 kilometrech přes hřeben Rauher Kamm na vrchol Ötscher dosahující nadmořské výšky 1 893 m. Na tento velmi náročný výstup na Ötscher by se měli vydat jen velmi zdatní a zkušení vysokohorští turisté znalí lezení, a to za suchého a stabilního počasí, poněvadž značená trasa vede bez jištění přes lezecké pasáže.

Číst dále
Túra na vysokohorský Hocheck, © Christian Handl

Z Kaumbergu na horský vrchol Hocheck

Pěší túra v délce něco přes 15 kilometrů vedoucí z Kaumbergu na Hocheck (1 037 m), nejvýchodnější tisícovku dolnorakouského alpského podhůří, je z hlediska kondice náročná horská túra vzdálená jen pouhou hodinu autem z Vídně. V cíli se turisté dočkají odměny v podobě nádherného výhledu z rozhledny Meyringwarte na vrcholu hory Hocheck.

Číst dále
Léto v horách na Raxu, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Od hotelu Knappenhof k chatě Ottohaus na Raxu

Pěší túra v délce téměř 4,5 kilometrů vede po stezce Törlweg k chatě Ottohaus. Horská chata z roku 1893 nabízí nádherný výhled na alpskou zahradu Rax o rozloze 4 000 metrů čtverečních a stala se také inspirací pro Sigmunda Freuda během jeho letního pobytu. Jestlipak už tenkrát byla v nabídce legendární dřevorubecká pečínka? Tu musíte bezpodmínečně ochutnat!

Číst dále
Vogelbergsteig Wachau, © photography.pfeffel.at

Vogelbergsteig v Dürnsteinu

Rozmanitá, z části strmá cesta po stezce Vogelbergsteig k chatě Fesslhütte a k historické zřícenině Dürnstein patří k nejkrásnějším turistickým trasám ve Wachau, památce UNESCO. Ohromující výhledy na Dunaj a Dürnstein a vůbec okolní krajinu jsou skutečnou pastvou pro oči turistů během jejich výšlapu.

Číst dále
Vyhlídka Skywalk Hohe Wand, © Naturparke Niederösterreich/Robert Herbst

Na vrchol Große Kanzel na Hohe Wand

Přibližně 3 kilometry dlouhý výstup na Große Kanzel vhodný i pro rodiny s dětmi začíná uprostřed lesa u penzionu Toni Seiser v Höfleinu. Cesta prochází horskými lesy po stezce Grafenbergsteig k chatám Wilhelm-Eichert-Hütte, Turmsteighütte a Hubertushaus. Tip horolezců: vrchol Große Kanzel je dostupný také po dvou ferratách (Springlessteig a Wagnersteig).

Číst dále