Kremstal

Na matečních a především sprašných půdách se pěstuje víno v oblasti kolem tradičního vinařského města Krems již celá staletí.

Nádherný pohled na celou krajinu vinařské oblasti Kremstal se nabízí z návrší od kláštera Göttweig: výhled se rozpíná od kopce Rohrendorfer Berg přes Wetterkreuz směrem na Krustetten až po staré vinařské a kulturní město Krems přímo naproti.

V Krems an der Donau lze víno vnímat všude. Krems je nejen jedním z nejkrásnějších historických měst Dolního Rakouska, ale odedávna je také obchodním centrem ležícím přímo na Dunaji. Město je nerozlučitelně spjaté s rakouskou vinařskou kulturou, kterou charakterizují jednak z historického hlediska staré vinařské dvory a svědci velké vinohradnické tradice, jednak ze současného hlediska úspěšní vinaři, inovativní společenství a sídlo moderní vinařské školy.  

Kdyby vinohrady dokázaly mluvit, odehrávaly by se v Kremstalu zajímavé diskuze. Vinice o celkové rozloze 2 250 ha podél Vinařské cesty Kremstal se dělí na různorodé zóny: jednak město Krems, jmenovitě východní a severnější oblasti a vinařské obce jižně od Dunaje. Spojujícím prvkem všech je Veltlínské zelené DAC, charakteristická odrůda údolí Kremstal, excelentní výsledky má rovněž Ryzlink rýnský DAC a Chardonnay. Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský reprezentují vinařskou oblast na Dunaji od ročníku 2007 pod značkou „Kremstal DAC“.