Flussradeln in Niederösterreich, © schwarz-koenig.at

Cyklostezky podél vody

Lehce uhánět podél vodních toků a v sedle kola nechat všední den daleko za sebou.

Když na vás dýchne příjemný vánek z blízké vody a přímo ze sedla kola se můžete osvěžit v chladném mokru, pak jedete po některé z dolnorakouských říčních cyklostezek. Dolní Rakousko se svými početnými cyklostezkami podél říčních toků se perfektně hodí pro krátké výlety i pro vydatné túry na kolech. Řeky samozřejmě udávají směr cesty. Podél vody a v panenské krajině lužních lesů cyklisté neustále narážejí na krásná místečka k oddechu přímo u vody.

Dunajská cyklostezka, matka říčních cyklostezek

Na kole podél velkého toku – Dunaje – najdou na Dunajské cyklostezce unavená lýtka to, po čem touží. Kromě spousty výletních cílů jako klášter Melk nebo římské město Carnuntum pro všechny, kteří rádi sesednou z kola a prodýchají se, láká také mnoho míst ke koupání a ke skoku do chladné vody. Pláž v Lubereggu je nejdelší přírodní písečnou pláží u Dunaje, na níž velcí cyklisté staví vzdušné zámky a malí zase hrady z písku. U přírodního jezera ke koupání  ve Weiteneggu – přímo pod zříceninou hradu – si lze rovněž dopřát příjemnou relaxaci. Díky přívozům na trase navíc můžete velice snadno střídat strany, například přejet od zříceniny Dürnstein k pláži Rossatz-Arnsdorf na jižním břehu.

Na kole širokým krajem podél říčních toků

Při jízdě po Dunajské cyklostezce můžete odbočit na další říční stezky. Od městečka Ybbs an der Donau vede jižním směrem Ybbstalská cyklostezka podél divoké řeky Ybbs až do Lunzu am See v srdci Ybbstalských Alp. Cestou projedete přírodní památkou „Ofenloch“ dlouhou 2,5 km, což je rozeklaná roklina, kterou je možné projet pouze na kole. V městě Krems an der Donau začíná cyklostezka Kamp-Thaya-March-Radroute, na které lákají k přestávce přehrada Ottenstein, národní park Thayatal nebo chladné sklepní uličky Weinviertelu. Ve Waidhofenu an der Thaya snadno odbočíte na cyklostezku Thayarunde a nejlépe, když zastavíte na idylické pláži s koupáním „Waldbad“ ve vesničce Groß Siegharts. Rovněž na Dunaji – v Traismaueru -  začíná Traisentalská cyklostezka, po které se mezi městy jede na kole těsně kolem řeky Traisen, kde osvěžující mezizastávky na břehu nabízejí skutečné letní osvěžení.

Přehled nejkrásnějších říčních cyklostezek Dolního Rakouska