Kellergasse Galgenberg Winter, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Pivo, žula, řemeslo: adventní relaxace ve Waldviertelu

Zimní pěší túry v přírodním parku, ochutnávka piva v pivovaru nebo návštěva adventního trhu? Vydejte se na objevnou cestu Waldviertelem?

Uvolnění, příroda a manufaktura – hlavní pilíře Waldviertelu. Nádherná je severní část Dolního Rakouska v zimě, kdy probíhají adventní trhy a domácí kulinářské výrobky jsou pastí pro chuťové buňky. Jak může vypadat nezapomenutelná relaxace ve Waldviertelu, se dočtete tady.

Vánoce, Vánoce přicházejí ...

Ubytovací možnosti ve Waldviertelu jsou rozmanité a všechny do jedné výjimečné! V Romantik Hotel Goldener Stern například na páry čekají naprosto dokonalé pokoje pro požitkáře s domácí atmosférou. V hotelu Sole-Felsen-Bad Gmünd se zase díky hotelové termální zóně při chladném počasí krásně odreagujete od všedního dne, zatímco v domcích v korunách stromů Baumhaus Lodge in Schrems si můžete před ohněm ve vlastních kamnech krásně vychutnat panorama zimní krajiny Waldviertelu. Ať přenocujete kdekoliv, výlet do mystického přírodního parku Blockheide byste si neměli nechat ujít. K zahřátí po pěší túře láká stánek se svařeným vínem na adventních trzích v Zwettlu. Kolem kašny Hundertwasserbrunnen vládne díky živým jesličkám, projížďkám v kočárech s koňským spřežením a láskyplné práci waldviertelských řemeslníků. Po gastronomické stránce doporučujeme voňavý farmářský chléb nebo „kletzenbrot“ (sladký chlebík s kousky sušeného ovoce), k tomu uzené maso nebo škvarky.

Dnešek je ve znamení toulek a nákupů!

Nákupní cesta začíná například nákupem bot ve Waldviertelských dílnách  Heini Staudinger ve Schremsu. A komu pak kručí v břiše, dopřeje si v restauraci „Zum Waldviertler Sepp“ ve Schremsu „bruckfleisch“ (dušené hovězí vnitřnosti) a jako dezert makový nákyp. V městečku Weitra doporučujeme při toulkách městem navštívit krojovanou módu Elfi Maisetschläger a šperky ze žuly od Reinharta Kartusche. Náš polední tip: úžasné pivní degustační menu s hovězím tatarákem z Harbach, smaženým kaprem, vepřovou pečínkou a palačinkami s pivní čokoládou (!) v pivovarském hotelu Brauhotel Weitra. Kdo raději dává přednost klidu a rozjímání, měl by o víkendu navštívit adventní dny ve Weitře, na kterých jsou k dostání mimo jiné pravé waldviertelské vánoční stromky nebo – varianta vhodnější pro přepravu – adventní věnce. Velmi romantický je mimochodem příjezd nostalgickou soupravou Waldviertelskou železnicí z Gmündu.

Poslední kulinářské milostné vyznání

Další ráno začíná procházkou v Gmündu, částí starého města s impozantními sgrafitovými domy. A protože po procházce přichází hlad, je čas na dopolední kávu v cukrárně Konditorei Pilz. Objednejte si kousek šťavnatého gmündského makového dortu, to je totiž báseň! A jako proviant na cestu domů doporučujeme originální waldviertelské makové koláčky, tzv.  „Mohnzelten“.  Na oběd se vyplatí zajít si do hostince StadtWirtshaus Hopferl, kde se na talíře servíruje kreativní waldviertelská kuchyně v podobě kapra, knedlíků a makových jídel. K tomu skvělé craftové pivo, aby rozloučení nebylo až tak moc těžké.

Další doporučení pro váš pobyt

Mapa