Na cestách s dětmi, © Andreas Jakwerth

Tipy na rodinné výlety

Kouzlo pěší turistiky je nejlepší začít objevovat už od útlého věku: Děti si zaručeně zamilují turistiku po tematických stezkách s Lilli Marilli nebo veselým koníkem Jochim.

Jste připraveni na dobrodružství? Objevte různé tematické stezky, dobrodružné stezky a naučné stezky pro děti, které jsou nejen zajímavé a poučné, ale také zpestřují turistiku. Interaktivní zastávky motivují i ty nejmenší turisty, umožní vám vychutnat si vzrušující témata všemi smysly a ponoří vás do fascinujícího světa přírody a zvířat Dolního Rakouska. Co může být krásnějšího než putování s celou rodinou po horských pastvinách, vinařských stezkách nebo roklích?

Připravili jsme pro vás seznam nejkrásnějších tematických stezek a tras, které jsou vhodné i pro kočárky.

Naše nejlepší tematické stezky pro pěší turistiku s dětmi

Dobrodružství s Jochim na statcích v Annabergu, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Dobrodružství s Jochim na statcích v Annabergu

S Jochim, veselým koníkem, putují rodiny k 11 statkům, v kterých jsou vrata stájí otevřena. Tady můžete asistovat při krmení zvířat, nahlížet farmářům přes rameno a samozřejmě zvířatkům rozdat spoustu pochoutek a pohlazení. Jsou možné dvě varianty trasy – jedna trasa je dlouhá 8,5 km, druhá 4,5 km. Výchozí body pěší túry se nacházejí na kopci Joachimsberg nebo u centra Ötscher-Basis ve Wienerbrucku, které je dobře dostupné úzkokolejkou Mariazellerbahn. Pěší túra po stezce „Jochis Höfeweg“ je velmi oceňována také u hostů rezortu JUFA Annaberg Bergerlebnis-Resort, jenž je vzdálený 7 km od stezky.

Číst dále
Pěšky na Houpačkové stezce v Mönichkirchenu, © Schischaukel Mönichkirchen-Mariensee GmbH

Pěšky na Houpačkové stezce v Mönichkirchenu

Na stezce „Schaukelweg“ čeká celkem 13 zastávek s různými houpačkami, zábavnými a relaxačními prvky, jež stojí za to vyzkoušet. Absolutním vrcholem je vyhlídková plošina s houpacími lavičkami, tzv. „Almschaukel“, která zve v nadmořské výšce 1 350 m na ohromující výhledy do ráje výhledů.

Číst dále
Lezení na Peilsteinu, © Raimo Rumpler

Na zajištěné cestě Peilstein

Zážitková stezka „Peilstein“ se – podobně jako region – upsala lezení. Stezka je koncipovaná speciálně pro rodiny s dětmi a je snadno zvládnutelná. A protože k takovému zážitku patří i dobré občerstvení, okružní stezka začíná a končí u „Mostheuriger“.

Číst dále
Tajemství v národním parku Donau-Auen, © Rita Newman

Tajemství v národním parku Donau-Auen

Během pěších túr s průvodcem v Lobau se občas může stát, že natrefíte na bobra. Na túrách lužními lesy tak objevíte mnoha tajemství velmi zblízka – především na přírodní naučné stezce „Obere Lobau“. Nabídka je v těchto jazycích: němčina, angličtina a slovenština.

Číst dále
Hagenbachklamm, © Naturparke Niederösterreich/Robert Herbst

Osvěžení v soutěsce Hagenbachklamm

Hlavně v létě je soutěska Hagenbachklamm u obce St. Andrä-Wördern perfektním cílem pro rodiny s dětmi. V příjemném stínu procházíte po lehkých stezkách kolem propastí a skal. Mělká a dobře přístupná místa zvou k dovádění a osvěžení v říčce Hagenbach.

Číst dále
Toulky soutěskou Ysperklamm, © Waldviertel Tourismus/www.ishootpeople.at

Frischekick Ysperklamm

Celé 4 kilometry můžete putovat divoce romantickou soutěskou Ysperklamm a obdivovat rozmanitou hru živlů dřevo, kámen a voda. Díky trochu náročnějším úsekům zaujme tento přírodní klenot především starší děti.

Číst dále
Přírodní park Hochmoor-Schrems, © Naturparke Niederösterreich/weinfranz.at

Tajemná stezka přírodním parkem Schrems

Stezka „Naturparkweg Schrems“ vede přes mosty a cestičky mystickým vrchovištním rašeliništěm. Cestou objevíte skokany rašelinné a ojedinělou flóru se vším všudy, od masožravých podvodních rostlin až po nádhernou rosnatku!

Číst dále
Mravenčí stezka v Coroně, © Gerhard Buchacher

Mravenčí stezka v Coroně

2,5 kilometrů dlouhá tematická stezka „Ameisenpfad“ vede po stopách královny lesa. 15 hravých a poučných zastavení (popisky pouze v němčině) vysvětlí život malých a zdatných obyvatelů lesa a doprovodí rodiny s dětmi po celé stezce.

Číst dále
Dřevěná stezka v zážitkovém světě Mendlingtal, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Po Dřevěné stezce údolím Mendlingtal

V zážitkovém světě Mendlingtal čeká na pilné turisty poslední funkční zařízení na plavení dříví ve střední Evropě – a všude kolem úžasné lávky, můstky a schůdky, díky nimž je tato oblast atraktivní hlavně pro rodiny s dětmi.

Číst dále